Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smogové poplachy jsou bezzubé. Problém tkví jinde, v mikročásticích

  8:54aktualizováno  8:54
V minulém týdnu bylo několik českých krajů opět pod smogem. Pravidelně opakující stavy by měly vážně varovat vládu. Bohužel není tomu tak – a ta bude muset čelit žalobě Moravskoslezského kraje. Jako spoluzakladatel varovných a smogových systémů proto reaguji k dosud málo účinným opatřením uplatňovaným státními orgány.

Smogová situace v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

K zásadní nápravě v odstraňování hygienicky závadného mikroskopického prachu, který je vedle stavu ekonomiky jedním z hlavních problémů našeho státu, se zatím rázně nepřikročilo. Smogové poplachy tak budou na našem území poplašně vyhlašovány i v dalších letech.

Hlavním startérem smogu na našem území je plošná meteorologická inverze, kdy nastává stav bezvětří nutný k provětrávání oblasti. Smogové situace dnes nezapřičiňují - jako tomu dříve - plynné škodliviny či hrubý prašný aerosol. Všechny jsou nyní velmi účinně zachycovány. Stávající odprašovací zařízení asi z 96 procent odstraňují ovšem pouze hrubé částice prachu. Vyhlašované regulace průmyslových podniků, které jsem dříve prosadil pro snížení emisí síry, dusíku a hrubého prachu, nemají proto při nynější, zcela odlišné škodlivině očekávaný efekt. Způsobují značné ekonomické ztráty – a to bez většího účinku na zlepšení ovzduší. Dnes jsou hlavním viníkem smogu drobné mikronové částice polétavého prachu, pro jejichž zachytávání zatím nejsou  k dispozici účinné technologické postupy. Mikronové částice se vyskytují v ovzduší již mnoho let. Teprve nyní se o nich začíná mluvit.

Mlha? Ne, smog. I centrum Ostravy trápí nadlimitní koncentrace polétavého

Mlha? Ne, smog. I centrum Ostravy trápí nadlimitní koncentrace polétavého prachu. (15. ledna 2013)

Považuji proto za účinné pouze odstranění mikronových částic z komínů a výfuků. Namísto předkládání nedomyšlených zákonů, je řešením cílené využití všech dostupných finančních prostředků (například od vlády slibovaných pěti miliard, včetně  evropských fondů) na zásadní výrobu filtračních zařízení k odstraňování těchto malých částic. Nelze zakrývat, že půjde o nákladné investice. Není vyloučeno, že při přesnějších měřeních a diagnostice se najdou i další, a mnohem závažnější karcinogenní látky. 

Je naprosto zbytečné při každých nepříznivých meteorologických podmínkách příkazy a nálepkami omezovat vjezd aut do středu měst. Při velké a celoplošné inverzi, kdy nefouká vítr, dojde pouze k přesunu emisí vypouštěných auty do okrajových oblastí a redukce škodlivin nebude významná.

Mlha? Ne, smog. I centrum Ostravy trápí nadlimitní koncentrace polétavého

Mlha? Ne, smog. I centrum Ostravy trápí nadlimitní koncentrace polétavého prachu. (15. ledna 2013)

Vůz, která Ostrava nově využivá k měření koncentrací škodlivin v ovzduší a

Vůz, která Ostrava nově využivá k měření koncentrací škodlivin v ovzduší a zjišťování jejich původu.

Zdravotní problémy se znečištěním ovzduší jsou aktuální i v Polsku, v částech Bulharska, v Itálii, na Slovensku a v dalších zemích  střední a východní Evropy. Téměř třetinu obyvatel evropských měst trápí nadměrná koncentrace prachu,  konstatuje Evropská agentura pro životní prostředí.

Smogové stavy se s dnešními a mnohdy zbytečnými opatřeními dostávají do střetu s dalším úbytkem pracovních míst u průmyslových závodů, aniž by se odstranila příčina zdravotních problémů občanů.   

Autor:


Psycholog Jelínek: Zapomínáme, že sportovec není hrouda svalů. Má dušiHlavní zprávy

Jak si snížit IQ tričkem
Jak si snížit IQ tričkem

Primitivní vtip, trapná anglická hesla, stereotyp a zoufalstvím vyždímaně designové dílny. Aneb pekelnosti českých e-shopů.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.