Během soboty vystoupila teplota většinou na 33 až 37 stupňů Celsia. Na 21 stanicích naměřili teploty vyšší než 37 stupňů, což se v podmínkách České republiky považuje dle výstražného systému ČHMÚ za extrémně vysoké teploty.
Nejtepleji bylo na Moravě, v Brodu nad Dyjí padlo 38,7 stupně Celsia. Další v pořadí následovaly stanice Brno-Žabovřesky, Praha-Karlov, Strážnice a Dyjákovice, kde bylo 38,2 stupně.

Vzhledem k takto vysokým teplotám padly na stanicích i denní teplotní rekordy. Ze 131 stanic měřících déle než 30 let nezaznamenalo rekord vztažený k 3. srpnu pouze 16 z nich. K tomuto datu byla dosud nejvyšší hodnota z roku 1943, a to 37, 6 stupně.
Na sedmi stanicích s délkou měření přes 30 let byly pokořeny dokonce absolutní rekordy, to znamená, že nikdy v žádném dni v roce zatím stanice tak vysokou teplotu nenaměřila. Rekord padl i na nejdéle měřící české stanici, v pražském Klementinu, kde bylo naměřeno 35,7 stupně. Překonala tak maximum z roku 1943.
Nepadl však absolutní rekord pro celou Českou republiku 40,4 stupně Celsia naměřený 20. srpna 2012 v Dobřichovicích.
Letní smog ohrožuje děti, starší občany lidi s astmatem
Extrémní vedra přinesly i zvýšenou hladinu troposférického ozonu. Takzvaný letní smog je typický právě pro letní odpoledne s vysokými teplotami, intenzivním slunečním zářením a malými rychlostmi větru.
Letní a zimní smogRozlišujeme smogové situace letního a zimního typu. Letní situace s vysokými koncentracemi troposférického ozonu se vyskytují za horkého a suchého počasí v teplé polovině roku, nejčastěji od začátku dubna do konce září. Jde v podstatě o chemikálii. Zimní situace spojené s vysokými koncentracemi oxidu siřičitého, oxidu dusičitého a prachu, se nejčastěji pozorují v chladném období od října do března roku následujícího. Zdroj: ČHMÚ |
Meteorologové varují rizikové skupiny obyvatel Ústeckého, Libereckého, Středočeského kraje a hlavního města Prahy před zvýšenou hladinou troposférického ozonu. Na některých stanicích reprezentativních pro tyto kraje zjistili překročení informativní prahové hodnoty 180 mikrogramů/m3.
Lidé s dýchacími potížemi nebo astmatem, starší občané a děti by se odpoledne měli zdržovat v uzavřených prostorách a vyhnout se fyzické zátěži. Pro dospělé lidi bez zdravotních potíží žádná omezení nutná nejsou.
Pokles koncentrace troposférického ozonu pod informativní prahovou hodnotu 180 mikrogramů/m3 se předpokládá nejpozději v sobotu ve 20 hodin. V neděli by situace měla zůstat v normálu.
Nejvyšší průměrná hodinová koncentrace přízemního ozonu od roku 1992 na území České republiky dosáhla hodnoty 314 mikrogramů/m3, naměřili ji na stanici Praha-Vysočany v horkém slunečném dni 29. července 1994.
Meteorologové v dlouhodobém výhledu počasí na srpen předpovídají, že vysoké teploty i slunečno zůstane po celý srpen, zejména pak následující týden. Teplo vydrží i na přelomu srpna a září, to už by se však rtuť teploměru neměla vyšplhat tak vysoko (více o dlouhodobé předpovědi počasí čtěte zde).