Ranní smog v Ostravě (20.1.2017)

Ranní smog v Ostravě (20.1.2017) | foto: ČTK

Smog bude řešit i vláda. Známe ho léta, mění se jen zdroje, říká expert

  • 265
Koncentrace škodlivin ve vzduchu nad Českem neustává. Premiér Bohuslav Sobotka se proto rozhodl řešit ochranu ovzduší, které znečišťují zejména vysoké koncentrace polétavého prachu PM 10, na nejbližším zasedání vlády. Se zimním smogem se přitom začali lidé potýkat už ve středověké Anglii, tehdy však byly zdrojem zplodiny ze spalování uhlí. Dnes za znečištěním vzduchu stojí především osobní doprava.

„Chci, aby ministr životního prostředí informoval vládu o současné smogové situaci a jejím výhledu, aby zhodnotil nástroje, které máme k dispozici pro zlepšení stavu, a to, jak je využíváme. Pokud má ministerstvo životního prostředí některé nové rozumné iniciativy, pojďme se na ně ještě ve zbývajícím mandátu vlády podívat,“ uvedl Sobotka, který chce smogovou situaci projednávat na středečním zasedání vlády.

Smog nadále trápí zejména Prahu, Středočeský, Plzeňský a Olomoucký kraj, kde je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyhlášena regulace, v Jihočeském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji platí smogová situace.

Ve městech způsobují znečištění ovzduší zplodiny z aut, kterých mnohonásobně přibylo. „Každý region má svoje specifika, samozřejmě na Ostravsku či Třinecku patří fabriky k významným znečišťovatelům, v Praze a v Brně je to ale hlavně doprava,“ říká náměstek ředitele ČHMÚ pro čistotu ovzduší Jan Macoun.

Praha je z nejhoršího venku. Aktuální smogové zpravodajství čtěte zde

Snížení emisí v rámci dopravy by chtěl docílit i předseda vlády. „Klíčové faktory znečisťování ovzduší, jako jsou osobní a tranzitní doprava, domácí topeniště a pak samozřejmě zčásti také ještě průmysl, musíme velmi pečlivě sledovat. A ukazuje se, že je nutné se jim věnovat ještě pečlivěji, pokud reálně zažíváme takto nepříznivou a dlouhotrvající smogovou situaci,“ dodal Sobotka.

S léty se smog proměnil

Smog přitom doprovází lidstvo už stovky let. Zdrojem znečištění byly v minulosti hlavně zplodiny ze spalování uhlí. „Do revoluce byla situace zejména v Podkrušnohoří, kde způsobovaly elektrárny vysoké koncentrace oxidu siřičitého. Dokonce tam usychaly stromy a lékaři registrovali zhoršené zdraví obyvatel,“ popisuje Macoun.

Meteorologové nyní doporučují lidem zdržet se při pobytu venku zvýšené fyzické zátěže spojené s rychlejší frekvencí dýchání. Platí to zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, seniory a malé děti. Zároveň je nabádají k tomu, aby omezili jízdu auty a přednostně využívali veřejnou dopravu. V úterý rovněž pražští radní projednají zavedení městské hromadné dopravy zdarma (psali jsme zde).

Současnou krizovou situaci má na svědomí rozsáhlá tlaková výše nad střední Evropou, která je často provázena inverzním počasím. „To znamená, že teplota stoupá s výškou. Současné bezvětří a silná přízemní inverze nedovolí, aby docházelo k vertikálnímu promíchání vzduchu. Studený vzduch je těžší než teplý, a tudíž nestoupá. To způsobuje nepříznivé rozptylové podmínky,“ uvádí Macoun. Situace by se měla podle předpovědi na chvíli zlepšit v úterý, poté se ale rozptylové podmínky opět zhorší (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video