Lidé by měli kvůli špatnému ovzduší omezit pohyb venku, ale i cestování auty. (Ilustrační foto)

Lidé by měli kvůli špatnému ovzduší omezit pohyb venku, ale i cestování auty. (Ilustrační foto) | foto: MF DNES

Smog dusí už téměř celou republiku

  • 16
Smog se šíří po celém území republiky. Koncentrace polétavého prachu v ovzduší narostly tak, že v některých oblastech byla opět vyhlášena smogová situace. K Ústeckému kraji a aglomeraci Ostrava – Karviná - Frýdek-Místek se v noci přidalo Třinecko a Středočeský kraj. Špatně se dýchá i v Karlovarském nebo Libereckém kraji.

"Zhoršování rozptylových podmínek se projevilo zvyšováním koncentrací suspendovaných částic, uváděných jako 'polétavý prach'," popsal situaci meteorolog Stanislav Racko.

Ve středních Čechách se rozptylové podmínky zhoršily přes noc. Nejvyšší hodnoty ráno ukazovala stanice v Příbrami, kde se průměrná denní koncentrace pro polétavý prach pohybovala kolem 163 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Limit je přitom 50 mikrogramů.

Až dvojnásobně byly překročeny limity kolem sedmé hodiny ráno i v Berouně, Kladně nebo v Mladé Boleslavi. Na všech stanicích byly průměrné denní koncentrace pro polétavý prach vyšší než ve středu večer při vyhlášení smogové situace.

Už několikátý den za sebou dusí smog i Plzeň. Ve vzduchu je dvojnásobek a místy až trojnásobek limitu pro prašný aerosol. Překročení denního imisního limitu hlásí všech sedm měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu ve městě.

Průměrné koncentrace prašného aerosolu se ráno pohybovaly od 111 do 148,1 mikrogramu na metr krychlový a hodnoty neustále rostou posledních. Nejvyšší koncentrace naměřili meteorologové na stanici v Plzni - Slovanech.

Nezapalujte vonné tyčinky

"Znečištění ovzduší prachem je v Plzni aktuálně srovnatelně špatné nebo dokonce horší než v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji, ve kterých už byla vyhlášena oficiální smogová výstraha," řekl už ve středu lékař a odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Při zhoršených rozptylových podmínkách by měli být opatrnější zejména lidé, kteří trpí chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, starší lidé a malé děti. Měli by omezit fyzickou zátěž venku a také doma by se měli vyvarovat činností, které mohou zvýšit obsah jemných částic ve vnitřním prostředí. "Neměli by tedy kouřit ani pálit vonné tyčinky a měli by odložit činnosti jako luxování nebo smažení na dobu, kdy budou moci intenzivně větrat," dodal Šuta.

Podle mluvčí záchranné služby Lenky Ptáčkové zdravotníci zaznamenávají nárůst případů dušnosti. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je to až o téměř 50 procent.

V Olomouckém kraji je situace s ovzduším špatná ve všech měřených městech. Koncentrace polétavého prachu překračují dvojnásobek limitu. Přerovský magistrát ráno obyvatelům prostřednictvím SMS doporučil, aby omezili pohyb venku, větrání a jízdu auty. Limity jsou však překročeny také v Olomouci, Prostějově a v Jeseníku.

"Situace se zhoršila během noci. Rozptylové podmínky byly v noci více nepříznivé než přes den. V Olomouckém kraji jsou nyní koncentrace nad limitem, aktuální nejvyšší hodnoty k 7. hodině jsou nyní v Přerově 120 mikrogramů, v Prostějově 133 mikrogramů a v Olomouci 119 mikrogramů na metr krychlový," řekl Tomáš Ostrožlík z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Naměřené hodnoty polétavého prachu zhruba dvojnásobně překračují emisní limity i ve Zlínském kraji. Horší ovzduší meteorologové v regionu zaznamenali už před týdnem. V kraji byla i vyhlášena smogová situace, ovšem kvůli hodnotám zjištěným v sousedním Olomouckém kraji, se kterým meteorologové Zlínský kraj společně posuzují. Ve Zlínském kraji byly koncentrace polétavého prachu překročeny jen mírně.

Stav ovzduší se v noci zhoršil i v Libereckém kraji. Nejhůř se dýchá v Liberci a Jablonci nad Nisou. Meteorologové během dne zlepšení situace neočekávají, spíše naopak.

Kvůli špatným rozptylovým podmínkám byla po půlnoci vyhlášena smogová situace v oblasti Třinecka. Na všech měřicích stanicích v regionu se situace proti středě opět zhoršila. Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový je v celém kraji minimálně dvojnásobně překročen, na některých stanicích však i více než trojnásobně.

"Během čtvrtka nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace, " uvedli meteorologové. Také podle aktuálních hodinových koncentrací situaci v regionu označují jako špatnou nebo velmi špatnou.

Smogová situace trvá i v Karlovarském kraji. Polétavý prach překračuje limity v Chebu, Sokolově i Karlových Varech. Jeho koncentrace ale klesá.

Smog může zhoršit i nemocnost

I jižní Morava se potýká se smogem. Nejhorší je situace v Brně, kde byly ráno překročeny čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu dvojnásobně. Potíže jsou i na severozápadním okraji Brna a v Mikulově. Vyplývá to z informací meteorologů.  Podle nich by se ale měla situace koncem týdne zlepšit.

Smogová situace platí v Ústeckém kraji od středy. ve čtvrtek ráno meteorologové naměřili nejvíc polétavého prachu v ovzduší v Tušimicích na Chomutovsku, přes 171 mikrogramů na metr krychlový.

Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, malé děti a starší lidé by se venku měli zdržet zvýšené fyzické zátěže. "Prachové částice mohou podráždit sliznice dýchacích cest, které jsou pak náchylnější k infikaci různými druhy virů, včetně chřipkových," vysvětlil ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal.

Vedení Ústeckého kraje ve středu požádalo řidiče, aby pokud možno nevyjížděli, protože emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého.

V pražském ovzduší jsou na čtyřech místech výrazně překročeny povolené hodinové koncentrace polétavého prachu.

Podle meteorologů je situace špatná zejména na Smíchově, v Libuši, Stodůlkách a Průmyslové ulici. Povolený denní limit 50 mikrogramů je ale podle webu Českého hydrometeorologického ústavu překročen na všech 13 pražských stanicích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue