Projekt Rekonstrukce státu tvoří skupina nevládních organizací. Zabývají se...

Projekt Rekonstrukce státu tvoří skupina nevládních organizací. Zabývají se otázkami transparentnosti a odpovědnosti veřejné správy. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Smlouvy úřadů nezveřejněné v internetovém registru budou neplatné

  • 73
Státní úřady budou muset zveřejňovat smlouvy v internetovém registru, jinak nebudou platné. Sněmovna v úterý přehlasovala senátní úpravy, podle nichž by za nezveřejnění smluv hrozila úřadům jen nejméně desetitisícová pokuta. Kritici tvrdili, že protikorupční zákon by nebyl bez principu neplatnosti smlouvy při jejím neuveřejnění funkční.

Zákon uvítal ministr financí Andrej Babiš. „Na ministerstvu v režimu zákona o registru smluv fungujeme už téměř rok. Každý volič by měl mít právo vidět, co úředníci placení z jejich daní podepisují za smlouvy. Za zákon jsem rád nejen jako poslanec a ministr, ale zejména jako občan,” řekl Babiš.

Pavel Franc z projektu Rekonstrukce státu řekl, že odpor proti zákonu byl enormní a ze všech stran. „Jde totiž o odtemnění zhruba 600 miliard veřejných prostředků ročně. Není to žádný všelék, ale zatím nejsilnější krok k prevenci plýtvání a klientelismu ve veřejné správě. Hlasovali pro něj poslanci ze všech politických stran, s výjimkou KSČM,“ doplnil.

Smlouvy nad 50 tisíc korun, které uzavírají stát, kraje, větší obce a firmy, které jsou jimi ovládány, budou platit až jejich zveřejněním v registru smluv. Výjimku bude mít ČEZ a nejmenší obce. Smlouvy se budou zveřejňovat v elektronické podobě, nikoli naskenované. Registr smluv bude spravovat ministerstvo vnitra.

Pro potvrzení sněmovní podoby normy hlasovalo 110 ze 161 přítomných poslanců, 26 jich bylo proti. Potřeba bylo nejméně 101 hlasů. Senátní úprava předtím získala podporu 27 poslanců, proti jich bylo 92.

Zákon schválili v září poslanci. Prosadili do něj jako trvalou výjimku vynětí nejmenších obcí. Neprošel návrh sociálního demokrata Jiřího Zemánka, aby se povinnost zveřejňovat smlouvy týkala i obchodních korporací, které za rok obdrží finanční prostředky z veřejných rozpočtů v celkové výši nad 20 milionů korun. (více o schválení zde)

Senát vrátil sněmovně zákon s několika pozměňovacími návrhy. Senátoři z něho vyřadili státní podniky, především tedy Budějovický Budvar. Také navrhli, že uzavření smlouvy bez zveřejnění bude pokutováno maximálně deseti tisíci korunami. Místo ministerstva vnitra navrhli předat kontrolu nad plněním zákona Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. (více o hlasování v Senátu zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video