Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Smlouvy s církvemi podepíše vláda v pátek, stvrdí tak restituce

  • 144
Vláda schválila návrhy smluv s církvemi a v pátek je podepíše premiér Petr Nečas. Oznámila to vicepremiérka Karolína Peake. Podpis návrhu z dílny ministryně kultury Aleny Hanákové stvrdí církevní restituce. Opoziční ČSSD ale míní, že by vláda měla počkat na to, jak Ústavní soud rozhodne o stížnosti na restituce.

Smlouvy stvrdí finanční vypořádání státu s jednotlivými církvemi a náboženskými společnostmi, vycházející ze schváleného zákona o církevních restitucích. Církve mají během třiceti let získat majetkovou náhradu 59 miliard korun (z toho 47,2 miliard římskokatolická církev, která má nejvíce věřících).

Církve také mohou během letoška žádat stát o vydání majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, pokud prokážou, že jim ho během své vlády v Československu vzali komunisté. Vydávání majetku smlouvy podle agentury ČTK neřeší.

Stát se bude s danou církví moci dohodnout na tom, že peníze budou vypořádány ve formě státních dluhopisů. Každá církev bude ve smlouvě mít konkrétní sumu, kterou jí stát vyplatí, a také závazek vyplácet církvím po dobu sedmnácti let postupně klesající příspěvek na podporu činnosti, připomněla ČTK.

Tento příspěvek nyní činí zhruba 1,5 miliardy ročně, po 17 letech zcela zmizí. A to i v případě Bratrské jednoty baptistů, která oznámila, že se k podepisování smluv se státem zatím nepřipojí. Baptisté by tak nedostali od státu žádnou náhradu za postupně klesající příspěvek na činnost (více o jejich postoji čtěte zde).

Sociální demokraté, kteří proti schválení církevních restitucí podnikli veškeré kroky včetně podání ústavní stížnosti, soudí, že by vláda měla s podpisem počkat až na rozhodnutí Ústavního soudu. Ten nyní zkoumá právě podání, které kvůli restitucím učinila ČSSD a před nimi též Věci veřejné.

"Vláda se zřejmě obává rozhodnutí Ústavního soudu. Její jednání je nezodpovědné. Pokud by soud konstatoval, že ten zákon nebyl přijat v souladu s ústavou, pak by to bylo velmi složité," řekl v České televizi předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Proti rychlému podpisu smluv se ohradily i Věci veřejné, které vyzvaly premiéra, vládu i církve, ať s podpisem počkají až po rozhodnutí Ústavního soudu. Šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová požádala předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou, aby jejich žádost u premiéra podpořila.

Rozdělení částky 59 miliard korun mezi církve
Církev římskokatolická47,2 mld.
Církev československá husitská3,09 mld.
Českobratrská církev evangelická2,27 mld.
Pravoslavná církev v českých zemích1,15 mld.
Apoštolská církev1,06 mld.
Církev bratrská761 mil.
Slezská církev evangelická augsburského vyznání654 mil.
Jednota bratrská602 mil.
Církev adventistů sedmého dne521 mil.
Evangelická církev metodistická368 mil.
Církev řeckokatolická299 mil.
Starokatolická církev v ČR273 mil.
Federace židovských obcí v ČR272 mil.
Evangelická církev augsburského vyznání v ČR119 mil.
Luterská evangelická církev augsburského vyznání v ČR114 mil.
Náboženská společnost českých unitářů36 mil.
Bratrská jednota baptistů (nároku se vzdala)228 mil.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video