Projekt Rekonstrukce státu tvoří skupina nevládních organizací. Zabývají se...

Projekt Rekonstrukce státu tvoří skupina nevládních organizací. Zabývají se otázkami transparentnosti a odpovědnosti veřejné správy. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Smlouvy budou veřejné. Klíčový protikorupční zákon už není „ležák“

  • 16
Nejkrásnější zákon, jak říká uskupení nevládních organizací Rekonstrukce státu zákonu o registru smluv, je těsně před schválením. Bude znamenat, že kraje, obce, stát i jím ovládané firmy, budou muset zveřejňovat smlouvy nad 50 tisíc korun, jinak nebudou smlouvy platit.

Klíčový ústavně-právní výbor Sněmovny ve středu odhlasoval, jaká by měla být definitivní podoba zákona. Nebude se týkat firmy ČEZ, řečí zákona společností kótovaných na burze. A malé obce dostanou dvouletý odklad ke zveřejňování smluv. Ve výboru nezískal podporu trvalý odklad, který navrhoval poslanec za ODS Zbyněk Stanjura.

Zákon má začít platit v polovině příštího roku, plně funkční ovšem bude až od července 2017, kdy začnou platit i sankce v zákoně - tedy neplatnost smlouvy, pokud nebude zveřejněna v registru, který bude spravovat ministerstvo vnitra, jak rozhodli poslanci. Podporu nedostal ani návrh poslance ČSSD Jiřího Zemánka, aby všechny smlouvy musely zveřejňovat také obchodní korporace, které ročně z veřejných rozpočtů získají nad 20 milionů korun.

Zákon bude takovým „dárkem“ poslanců voličům těsně před koncem volebního období. Zákon přitom před volbami slibovalo 160 současných poslanců. A jeho návrh se po volbách stal největším „ležákem“ ve Sněmovně.

„Zákon by mohl být přísnější, ale i ten výsledek dává smysl. Nejdůležitější věc, tedy že se účinnost smlouvy podmíní jejím zveřejněním, to v zákoně zůstalo,“ řekl iDNES.cz poslanec Jan Farský. Člen hnutí Starostové a nezávislí a poslaneckého klubu TOP 09 se dlouhodobě zasazoval o to, aby byl zákon o registru smluv přijat a celá státní správa se začala chovat jako Semily, kde byl dříve starostou a které už takto smlouvy zveřejňuje na portálu veřejné správy.

Schvalování se zadrhlo v parlamentu i koalici

Nevládní občanská sdružení spojená v uskupení Rekonstrukce státu před volbami v roce 2013 donutila politiky, aby se zavázali, že zákon projde a drtivá většina z těch, kteří byli zvoleni, to skutečně udělala. K prosazení zákona, který společně předložilo sedm desítek poslanců, se pak zavázala i vládní koalice.

„Předložíme zákon o centrálním registru všech smluv uzavřených veřejnou správou nad určitý minimální finanční limit, zveřejnění se nebude týkat citlivých dat (osobní údaje, obchodní tajemství apod.). Tento registr bude dostupný na internetu,“ napsaly do koaliční smlouvy ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Přesto se schvalování zákona brzy zadrhlo jak v parlamentu, tak v koalici. Nakonec se strany shodly a zákon bude moci být na záříjové schůzi Sněmovny schválen hlasy koalice i části opozice. Ve výboru se zdrželi jen komunisté a poslanec za ODS Marek Benda, zatímco vládní strany i poslanci opoziční TOP 09 zákon podpořili.

„Myslím, že se podařilo vyladit problémová místa v zákoně. Nemyslím, že by ještě teď něco bránilo zákon přijmout na záříjové schůzi. Je už načase to schválit,“ řekl iDNES.cz poslanec za ČSSD, zpravodaj zákona Jan Chvojka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video