Poslanci Věcí veřejných se straně písemně zavázali, že budou hlasovat tak, jak si strana přeje.

Poslanci Věcí veřejných se straně písemně zavázali, že budou hlasovat tak, jak si strana přeje. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Smlouva poslušnosti Věcí veřejných míří k Ústavnímu soudu

  • 56
Smlouvy o stranické poslušnosti, které podepisovali kandidáti na poslance za stranu Věci veřejné, by měl projednat Ústavní soud. Podnět k tomu mu podala iniciativa Vyměnili jsme politiky. Podle ní jsou smlouvy protiústavní, protože omezují svobodu projevu poslanců.

Iniciativa zaslala podnět Ústavnímu soudu v pondělí e-mailem. "Svoboda projevu je Ústavou ČR garantována a poslance nesmí nikdo ovlivňovat a také postihovat za to, jak hlasoval," uvedl autor iniciativy Vyměnili jsme politiky Tomáš Malý.

Na soud se rozhodla iniciativa obrátit po zveřejnění textu smlouvy serverem iDNES.cz. Věci veřejné text smlouvy i její pozdější dodatek tají.

Smlouva poslušnosti Věcem veřejným

Zvýraznění některých pasáží je redakční

Ústavní soud zatím podnět nemá zařazený v databázi, protože je příliš čerstvý. "Až se tak stane, automaticky k němu bude přiřazen soudce-zpravodaj, poté podnět projedná tříčlenný senát," řekla mluvčí Ústavního soudu Jana Pelclová.

"U tohoto podání nejsme znepokojeni. Podle našeho názoru není smlouva v rozporu s ústavou," řekl iDNES.cz místopředseda VV Jaroslav Škárka. Přesto strana v minulých týdnech vyzvala poslance, aby k ní uzavřeli dodatek. "Explicitně konstatuje, že ve všech případech, kdy by se případně dostala do rozporu s ústavou, platí vždy ústava," dodal Škárka.

Kdo nepodepsal, zmizel z kandidátky

Smlouvu o stranické poslušnosti museli před volbami podepsat kandidáti za VV, zavázali se, že budou vydávat prohlášení pouze v souladu se stanoviskem vedení poslaneckého klubu. Podle něj budou také hlasovat. Smlouva též zakazuje přeběhlictví. Vše pod hrozbou pokuty až sedm milionů korun (více o smlouvě poslušnosti čtěte tady).

Ty, kteří smlouvu nechtěli podepsat, strana vyškrtla z kandidátky. To se stalo například ve Středočeském kraji, kde byla několik dní před volbami vyškrtnuta Daniela Göttelová (více o změnách na kandidátkách čtěte tady).

Iniciativa Vyměnili jsme politiky se na internetu profiluje kritikou současné politické scény i poměrů ve společnosti. Na 18. listopadu vyhlásila časově neomezenou generální stávku. Požaduje například zrušení či razantní omezení imunity, nový zákon o veřejných zakázkách či zavedení protikorupčních agentů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video