Budova amerického Capitolu | foto: AP

Směšné a nechutné, zlobí se Američané na Kongres kvůli jednání o dluhu

  • 44
Byť si USA mohou po schválení vyššího stropu pro státní dluh na čas oddechnout, pachuť po tvrdých a často nekompromisních jednáních zůstala. V nelítostné bitvě mezi politiky, kteří přivedli zemi až na pokraj bankrotu, utrpěli šrámy demokraté i republikáni. Američané se zlobí: bylo to směšné a nechutné, říkají.

Ať už si obyvatelé Spojených států myslí o dosažené podobě dohody cokoli, v jednom jsou téměř jednotní. A to v nespokojenosti s několikatýdenním jednáním a dohadováním politiků. Nejčastěji ho označují jako směšné, nechutné, hloupé, frustrující, hrozné, dětinské, jako zklamání či vtip.

Jednání o dluhu

Američtí politici o zvýšení stropu pro státní dluh jednali několik týdnů. Opoziční republikáni svůj souhlas s dalším zadlužováním země podmínili dohodou o velkých rozpočtových úsporách, odmítali ale navýšení daní, což navrhovali demokraté. K řešení se politici začali blížit až krátce před hrozícím bankrotem země, která by bez navýšení dluhu po 2. srpnu neměla peníze na úhradu všech svých účtů. Sněmovna reprezentantů v noci na úterý schválila zvýšení stropu pro státní dluh, a pak to udělal i Senát (více zde).

Alespoň to vyplývá z průzkumu veřejného mínění, které provedlo Pew Research Center pro listy The Washington Post a People and the Press. Mezi 28. a 31. červencem, tedy v nejdramatičtější době (USA měly peníze jen do 2. srpna), vyzpovídali přes tisíc lidí a zjistili, že 72 procent konání politiků odsuzuje.

Jen dvě procenta dotázaných byla schopna říct o vyjednávání něco pozitivního a 11 procent si zachovalo naprostou neutralitu. Nespokojenost s dohady ohledně zvýšení stropu pro státní dluh, což byl v historii USA skoro automatický proces, vykazují příznivci liberálů i konzervativců.

Utrpěli lídři obou stran

Utrpěli i lídři obou hlavních stran - demokratický prezident Barack Obama a republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner. Obamova popularita v posledních dnech jednání klesla rekordně nízko. Prezidentova obliba se dle Gallupova ústavu dostala až na 40 procent.

"Obamova podpora v červnu byla v průměru na 46 procentech a podobně tomu bylo v červenci. Nicméně v posledních několika dnech, v době intenzivnější bitvy o strop státního dluhu, klopýtla," uvedla organizace pár dní před dosažením dohody ohledně dluhu.

Tvrdá taktika by se mohla konzervativcům vymstít ve volbách

Jenže ani konzervativci nemohou plesat, i když Boehner označil dohodu za velké vítězství republikánů. Z průzkumu Pew Research Centre vyplývá, že 42 procent dotázaných na ně nahlíží hůře než před jednáním oproti 30 procentům dotázaných, kteří se dívají méně nadšeně na demokraty.

A stoupenci konzervativního hnutí Tea Party z řad republikánů si pohoršili u 37 procent dotázaných. "V zástupu lidí, kteří teď nevypadají moc dobře, jsou na vrcholu," prohlásil šéf Pew Research Center Andrew Kohut.

John Boehner se vrací do své kanceláře po hlasování Sněmovny reprezentantů o

John Boehner (1. července 2011)

Barack Obama (29. července 2011)

Barack Obama (29. července 2011)

Agentura Reuters ve své analýze upozornila, že tvrdá taktika, kterou v minulých týdnech předvedli příznivci Tea Party, by se mohla konzervativcům vymstít v prezidentských a kongresových volbách v roce 2012.

Zastánci protestního hnutí slavili úspěch v loňských volbách do Kongresu i díky tomu, že slibovali razantní osekání státních výdajů a snížení růstu už tak obřího státního dluhu. Svým nekompromisním odmítáním vyšších daní ale pomohli dostat Spojené státy na hranici bankrotu a naštvali tak některé umírněné republikánské voliče, které bude konzervativní strana potřebovat za rok, uvedla agentura.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video