Energetici doufají, že do pěti let bude k elektrické síti připojeno 70 procent...

Energetici doufají, že do pěti let bude k elektrické síti připojeno 70 procent Keňanů. Její rozšiřování však brzdí neustálé vyměňování zničených transformátorů. | foto: Profimedia.cz

Keňa vyhlásila válku transformátorům, krade se z nich olej na smažení

  • 151
Obyvatelé africké Keni se potýkají s výpadky proudu. Mohou za ně místní vandalové, kteří si v posledních letech oblíbili ničení elektrických transformátorů. Z přístrojů vytéká olej, který pak skupují majitelé stánků s občerstvením. Bez ohledu na zdravotní rizika v něm smaží maso i hranolky.

Elektrická síť v Africe nepatří k nejspolehlivějším. Keňa by sice díky snahám místních úřadů mohla platit za světlou výjimku, zloději a vandalové však východoafrické pobřeží nezřídka uvrhnou do tmy. Láká je minerální olej, který se používá k chlazení transformátorů.

Pět litrů vláčné tekutiny se na místním trhu prodá klidně i za 5 400 keňských šilinků, v přepočtu necelých 1 400 korun. Zájem o ni mají především majitelé pouličních stánků s rychlým občerstvením. Dají se na nich smažit hranolky, rybí maso i místní specialita - sladké brambory. V pánvi se chová podobně jako obyčejný olej, vydrží však o poznání déle.

Vedle kulinářství najde kradený olej využití také v kosmetice, léčbě nejrůznějších poranění, případně se používá jako palivo. Nazmar nepřijdou ani měděné dráty, které z elektrické sítě míří do sběren.

Vandalové zkrátka přišli na to, že mohou transformátory velmi efektivně využít. A keňské ministerstvo energie po nich nestíhá škody napravovat, upozorňuje nadace Thomson Reuters.

Výměna stojí peníze, které měly jít do rozšíření sítě

Energetická společnost Kenya Power plánuje, že do pěti let připojí k elektrické sítí až 70 procent Keňanů. Zatím se ji povedlo překonat hranici 35 procent, další postup bude ovšem značně komplikovaný. Výměna zničených transformátorů firmu v roce 2012 přišla v přepočtu téměř na 100 milionů korun, což je zhruba sedm procent jejího ročního zisku. A každý rok jsou škody podobné.

Vandaly se snaží zastavit jak energetici, kteří se nové transformátory snaží ukrýt do uzamčených budov nebo alespoň na vysoké tyče, tak i vláda. Od roku 2013 platí zákon, podle nějž skončí zloději oleje ve vězení nejméně na deset let. Nová pravidla část nenechavců skutečně odradila. V roce 2011 bylo zničených transformátorů 898, loni už jen 535. To však pořád není málo.

Nejde však jen o ekonomické ztráty, výpadky proudu nebo zpomalení vývoje keňské elektrické sítě. Polychlorované bifenyly z kradeného oleje představují zdravotní riziko, a to zejména pro zákazníky stánků s občerstvením. Zvyšují riziko rakoviny slinivky břišní nebo jater, ochromují imunitní systém.

Minerální olej má kromě toho neblahý vliv na plodnost a ohrožuje také novorozence. Savci totiž bifenyly vylučují zejména v mléku, takže se při kojení dostanou do těla další generaci Keňanů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video