Exposlanec ČSSD Zdeněk Koudelka

Exposlanec ČSSD Zdeněk Koudelka | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zametá Koudelka stopy? Z jeho blogu zmizely příspěvky k amnestii

  • 41
Jeden z údajných tvůrců novoroční amnestie Zdeněk Koudelka ze svého blogu smazal veškeré příspěvky týkající se prezidentského pardonu. Podle někdejšího hradního právníka Pavla Hasenkopfa se tím snaží zakrýt svůj podíl na tvorbě kontroverzního dokumentu.

Koudelka přitom na svém blogu zveřejnil o amnestii hned několik článků, první z nich už den po jejím vyhlášení. Klausův pardon podle něj reagoval na stav českých věznic, které jsou dlouhodobě přeplněné.

"Stát musí tomuto stavu předejít ukládáním trestů domácího vězení či jiných alternativních trestů za bagatelní přečiny. Není-li tomu zatím tak, je amnestie řešením, jak se vyvarovat nepokojů v přeplněných věznicích. Druhým řešením je stavba nových věznic, což je drahé," napsal Koudelka v textu z 2. ledna (k přečtení je zde). Článek se dá rovněž najít na stránkách Václava Klause.

Toto si čtenáři Koudelkova blogu mohli přečíst ještě 20. ledna...

A takto vypadal blog Zdeňka Koudelky 10. května.

Návštěvník Koudelkova blogu si ho však už nepřečte, právník a bývalý poslanec totiž příspěvek smazal. Stejně jako další dva, které uveřejnil ve dnech následujících. Proč, to se nepodařilo zjistit, Koudelkovu reakci se totiž redakci nepodařilo získat.

Článek jako důkaz?

Na to, že Koudelka, který je označován za jednoho z "otců" amnestie, své příspěvky smazal, upozornil na svém Facebooku někdejší hradní právník Pavel Hasenkopf. Právě první Koudelkův článek podle něj dokumentuje podíl bývalého poslance na tvorbě amnestie.

"Je nabit informacemi o amnestii, má čísla, kterou v tu dobu ještě nikdo jiný neznal. Obsahuje pasáže, které jsou takřka doslova shodné s pasážemi z materiálu 'otázky k rozhodnutí', který byl jakousi 'důvodovou zprávou' a součástí návrhu amnestie, o kterém se já domnívám, že vznikl na ministerstvu spravedlnosti nebo v jeho úzkém okolí," napsal tento týden Hasenkopf na svůj profil.

Spor o amnestii

Narážel tak například na pasáž jednoho z textů, který osvětluje, proč se bude amnestie vztahovat na osoby starší 75 let. "Staří vězni mají zvláštní nároky (nemoci, diety apod.), což zatěžuje věznice," stojí shodně jak v hradním dokumentu, tak i Koudelkově textu.

Jako lichý se však ukazuje Hasenkopfův argument s čísly o počtech vězňů. Koudelka se totiž odkazuje na měsíční zprávu Vězeňské služby z listopadu 2012. Ta je podle mluvčí VS Gabriely Pohlové vypracovávána k poslednímu dni měsíce. V době, kdy Koudelka text psal, tak již byla k dispozici.

Já to nebyl, tvrdí všichni zúčastnění

Nová vlna sporů o autorství amnestie se rozpoutala koncem dubna. Současný hradní kancléř Vratislav Mynář totiž prohlásil, že amnestii "intenzivně pracovali" Klausův tajemník Ladislav Jakl, vicekancléř Petr Hájek a právě Pavel Hasenkopf (více zde).

Hájek i Jakl Mynářovo tvrzení odmítli. Hasenkopf připustil, že se na tvorbě podílel, ale že jeho původní návrh byl zcela odlišný. "Byl zbytečně přesný, detailní, jako když vezmete skalpel a děláte chirurgicky přesné řezy," prohlásil právník v rozhovoru pro MF DNES. Na výsledné podobě textu podle něj pracovalo ministerstvo spravedlnosti.

Minulou neděli potom Hasenkopf prohlásil, že prezidentovi Miloši Zemanovi předal dokumenty, které ukazují na autora amnestie. Zeman nicméně den poté uvedl, že je to právě Hasenkopf, kdo je za podobu amnestie odpovědný.

Právník zareagoval tak, že z něj Zeman udělal obětního beránka. Amnestie byla podle něj napsána na počítači Zdeňka Koudelky. "Vím, že pan prezident má k panu Koudelkovi poměrně blízko, a nechtěl jsem ho dostat do trapné situace. Pan prezident se ale vůči mně zachoval nekorektně," řekl Hasenkopf.

Koudelka to však popřel. "Protože jsem nepřišel na nejdiskutovanější část amnestie, těžko se můžu hlásit jako její autor. Nicméně s amnestijním rozhodnutím v této části souhlasím," zareagoval na dotaz Lidových novin někdejší Klausův kandidát na ústavního soudce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video