Smajlík slaví 25 let :-)

Smajlík slaví 25 let :-) | foto: Graf:maj

Smajlík slaví 25 let :-)

Praha - Neoddělitelná součást korespondence mladých lidí, která se prodrala i do elektronické komunikace těch starších – to je smajlík. Za pětadvacet let existence se ze dvou základních podob zrodilo nepřeberné množství dalších „mutantů“, kteří dnes pomáhají vyjadřovat emoce v psaných textech. Přitom jeho původní podobu sestávající z dvojtečky a závorky už dnes používají jen majitelé mobilních „dinosaurů“. V novějších modelech, ale i v emailové korespondenci je nejběžnější varianta žlutého kulatého obličejíku s různými výrazy. Emotikon zítra oslaví už čtvrt století své existence, která byla vyplněna intenzivním používáním. Zato jméno jeho duchovního otce bylo neznámé. Teprve na přelomu tisíciletí se podařilo vypátrat původce smajlíků, profesora Scotta Fahlmana.

Kdo stojí za vznikem slavného smajlíka? Jára Cimrman či Forrest Gump? Nebo snad někdo úplně jiný?

Praha - Kdyby to šlo, klidně by mohl mít rodný list. Okolnosti vzniku jednoho z nejslavnějších a také nejpoužívanějších znaků na světě jsou totiž známé skutečně na vteřinu. A přestože zrození tohoto emotikonu si „připsal“ i filmový hrdina Forrest Gump, zrození smajlíka je trochu prozaičtější.

Profesor: Tohle bude vtip
Devatenáctého září 1982 v 11.44 odeslal americký profesor Scott Fahlman svým kolegům e-mail, v němž stálo: „Navrhuji, aby následující sekvence znaků označovala vtip: :-) Čtěte to ze strany.“ V tom samém textu byl představen i opak smajlíka, známý škleb: :-( Ten ale doznal v běžném užívání změny. Jeho původním úkolem totiž bylo upozornit na to, co autor textu myslí vážně, dnes vyjadřuje smutek.

Proč ten úspěch?
Jak je možné, že tyto znaky nejen zdomácněly v běžné elektronické komunikaci, ale navíc se ještě obměňovaly do dalších podob? Důvod je třeba hledat v tom, co psaní postrádá oproti rozhovoru „tváří v tvář“. Zatímco v osobním rozhovoru lze pomocí mimiky, tónu či síly hlasu vyjádřit vtip, ironii nebo zlobu, v psaném textu tyto možnosti odpadají. O veškeré emoce ochuzenou psanou korespondenci proto obohacují smajlíci, kteří nahrazují nedostatek jiných prostředků k vyjádření pocitů. Ani smajlíci ale nejsou jednotní, existují i varianty typické pro jednotlivé jazykově definované skupiny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video