Policisté vynášejí aktivistu

Policisté vynášejí aktivistu - Rakouská policie vynáší pískající a hlučící odpůrce atomu ze sálu Reduty ve vídeňském Hofburgu, aby mohlo pokračovat přerušené slyšení o Temelínu (26. června 2001). | foto: Stop Temelín

Slyšení k Temelínu skončilo jako debata expertů

  • 57
Šestihodinové veřejné slyšení o Temelínu skončilo ve vídeňském paláci Hofburg téměř bez účasti laické veřejnosti. Po dopoledních protestech před palácem i uvnitř sálu vyvedla většinu lidí policie, protože na protest pískali na píšťalky, a pár zbývajících "neodborníků" postupně odešlo.

Debata se totiž nesla ve vysoce expertní rovině a obyčejným lidem byla jen těžko srozumitelná. Laici se tak postupně přestali zapojovat a odcházeli. V téměř prázdném sále zůstali jen odborníci a několik novinářů.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová však řekla agnetuře ČTK, že je s veřejným slyšením je velmi spokojena a všichni, kdo mají reálný zájem ptát se a dostávat odpovědi, tuto možnost měli. "Myslím si, že každý krok, který se udělá směrem k budování důvěry mezi dvěma státy, je určitě dobrým krokem," dodala.

Hlavním tématem dopoledních diskusí byl vliv temelínské elektrárny na životní prostředí a následky její případné havárie. Na každého řečníka připadlo pět až patnáct minut.

O bezpečnosti Temelína přesvědčoval přítomné výkonný ředitel elektrárny František Hezoučký i Miroslav Martiš z pracovní komise, která dohlíží na naplňování dohod z Melku. Mluvčí české vlády Libor Rouček zdůraznil, že nezná jinou zemi, která by takovýmto způsobem komunikovala se svými sousedy o jaderné elektrárně.

Rakouští experti mají však názor zcela opačný. Podle Herberta Lechnera mají podklady k prověrce vlivu Temelína na životní prostředí některé zásadní nedostatky a nedostatečně se věnují případným haváriím v elektrárně a jejich dopadu na životní prostředí.

Experti z tzv. temelínské komise, zástupci jaderného úřadu a firmy ČEZ vysvětlují v Hofburgu vliv elektrárny na životní prostředí.

Policie vynesla pískající aktivisty
Rakouské úřady zasáhly proti odpůrcům Temelína silou poté, co asi stovka pískajících a hlučících aktivistů jednání  přerušila. Police je nakonec musela vynést i s židlemi, kterých se křečovitě drželi.

Ještě před zásahem policie se pokusil protiatomové aktivisty v sále uklidnit český spisovatel žijící v Rakousku Pavel Kohout. "Chtěl bych upozornit, že podobné postupy jen vyvolávají pocity nenávisti mezi oběma společnostmi, rakouskou a českou," varoval.

"Hvízdání a rámus nejsou žádné otázky. Když se přeruší dialog, alternativou už je jen konfrontace," řekl rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer. 

Slyšení kvůli rakouským odpůrcům atomu téměř nezačalo
Ještě před začátkem slyšení před devátou hodinou se pokusilo na třicet demonstrantů zablokovat vstup do sálu Reduty. Protože nereagovali na výzvy, aby uvolnili vchod, policie nakonec sedící aktivisty vynesla za zátarasy asi 50 metrů před budovou a vchod uvolnila.

Blokáda, kterou zorganizovali aktivisté Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí, Greenpeace a Global 2000, se obešla bez násilí. Začátek slyšení byl však posunut.

Rozsáhlý bojkot veřejného slyšení
Ačkoli smyslem veřejné diskuse bylo a je především dát slovo oponentům, rakouští ekologové i některé politické strany veřejné slyšení bojkotují. Zmocněnec hornorakouské zemské vlády pro příhraniční jaderné elektrárny Radko Pavlovec slyšení k Temelínu znovu jednoznačně odmítl a označil jej za veřejné slyšení bez veřejnosti.

Nevládní protiatomové organizace z Rakouska, Německa a Česka spolu s některými rakouskými spolkovými zeměmi slyšení bojkotují proto, že se podle jejich slov koná na základě neúplné a účelově zmanipulované dokumentace, vyhotovené pod kontrolou českého ministerstva průmyslu a obchodu.

"Zpracovaný dokument je pouhé formální cvičení, výsměch laické veřejnosti. Svou účastí bychom ho jen legitimizovali," vysvětlil předák Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí. "Veřejné slyšení je fraška," dodal šéf iniciativy Stop Temelín Josef Neumüller. Ze stejných důvodů ignorovali veřejné projednávání i čeští ekologové v květnu v Českých Budějovicích.

Temelín má vážné technické potíže
Podle ČEZ je pravou příčinou bojkotu obava z přímé konfrontace názorů. "Při diskusi s odborníky by se záhy ukázalo, že mají nepodložené argumenty," míní mluvčí Temelína Milan Nebesář.

"Tam nemůžeme vyhrát, jen čestně obstát," konstatovala v pondělí předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Temelín mezi tím také přiznal, že pod turbínou se pohnula železobetonová základová deska.

"Byly to dva milimetry, což je na tak velkou plochu malá hodnota," řekl šéf odboru sekundární části jaderné elektrárny Zdeněk Křenek. Oprava zpozdí spuštění elektrárny plánované na červenec. "Takové spouštění, jako u turbíny v Temelíně, jsme nikde nezažili. V Dukovanech to byla podle toho procházka růžovým sadem."

Rakušané stupňují protesty
Rakušané v posledních dnech vystupňovali své protesty. V noci z neděle na pondělí nezákonně zablokovali na sedm hodin přechod Wullowitz Dolní Dvořiště, takže ve tři hodiny v noci je musela rozehnat policie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video