Kandidát na ministra zemědělství, první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Kandidát na ministra zemědělství, první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. | foto: Dan Materna, MAFRA

Jurečka: Služební zákon musí zakázat vládu spolupracovníkům StB

  • 574
Lidovci budou požadovat, aby se do služebního zákona dostalo ustanovení, které by zakazovalo vykonávat funkci ministra tomu, kdo aktivně spolupracoval s StB. "Není důležité umět do vlády vstoupit, ale umět, když je potřeba, také odejít," řekl první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka v interview Daniely Drtinové v České televizi.

"Pro nás je důležité, aby v rámci zákona o státní službě se v principu projevilo to, aby ministr, případně náměstci nebyli aktivními spolupracovníky StB, " uvedl Jurečka, který má být v nové vládě ministrem zemědělství. Pokud prezident Miloš Zeman vládu jmenuje, při projednávání zákona tak může být v koalici dusno.

Zeman podmínil jmenování šéfa hnutí ANO Andreje Babiše ministrem financí tím, že služební zákon projde ve Sněmovně prvním čtením. V něm poslanci zákon nemění, jen rozhodují o tom, jestli ho budou dál projednávat, nebo ho zamítnou. ČSSD, ANO a KDU-ČSL mají dohromady 111 hlasů, takže mohou pohodlně přehlasovat další strany, kdyby chtěly zákon zamítnout.

Babiš vede na Slovensku s Ústavem paměti národa soudní spor o to, že byl evidován jako agent StB. Spolupráci s komunistickou tajnou policií odmítá.

První místopředseda lidovců Jurečka v pořadu Interview Daniely Drtinové ovšem dodal, že je podle něj potřeba rozlišit člověka, který s StB aktivně spolupracoval, a člověka, který byl evidován bez jeho vědomí a nespolupracoval. A člen nejužšího vedení KDU-ČSL taktéž uvedl, že by byl rád, kdyby v případě nutnosti byla jeho strana schopna z vlády odejít.

Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL chce teď ve Sněmovně rychle alespoň v prvním čtení projednat návrh novely služebního zákona, který před Vánoci předložili poslanci sociální demokracie a ve středu ho projednala vláda Jiřího Rusnoka. Vyšla tak nové koalici vstříc a projednala návrh ČSSD v předstihu. Dala k zákonu negativní stanovisko, to ovšem nebrání tomu, aby ho poslanci řešili (více o jednání vlády zde).

Poslancům vznikající koalice Bohuslava Sobotky to umožní požádat o mimořádnou schůzi Sněmovny, která by se mohla konat již 21. ledna. A na ní by i služební zákon spolu s dalšími normami mohl být projednáván.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video