Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na jednání o vládních reformách (27.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na jednání o vládních reformách (27. listopadu 2012) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Ústavní soud služební zákon projednat nestihne, Rychetský může být podjatý

  • 28
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský považuje za krajně nepravděpodobné, že by soud prověřil ústavnost služebního zákona ještě před koncem roku, kdy začne platit. Uvedl to v Otázkách Václava Moravce. Plénum soudu bude také řešit případnou Rychetského podjatost.

Podnět k Ústavnímu soudu ohledně služebního zákona plánuje podat prezident Zeman poté, co Sněmovna přehlasovala jeho veto.

Pro Pavla Rychetského je situace ještě složitější tím, že jako člen Zemanovy vlády v roce 2000 schvaloval tehdejší návrh služebního zákona. „Nepochybně bude na místě, abych upozornil plénum Ústavního soudu, že mohou být pochybnosti, a aby ono rozhodlo, jestli mě vyloučí, či nikoli,“ řekl Rychetský v České televizi s tím, že by to podle něj bylo fér.

Sporný bod o náměstcích

„Pracovní místo náměstka člena vlády není v organizačním uspořádání správního úřadu stupněm řízení;  člen vlády může mít nejvýše 2 takové náměstky.“
(§ 173, odstavec 2 služebního zákona)

Rychetský také odmítl, že by Ústavní soud rozhodl o služebním zákonu dříve než 1. ledna 2015 vstoupí v platnost. „Soud musí dát ‚žalovaným stranám’ Sněmovně a Senátu podání pana prezidenta a dát jim lhůtu pro vyjádření,“ vysvětlil. 

Připomněl při této příležitosti, že v Česku není možní, jako například na Slovensku, pozdržet platnost zákona, než ho posoudí Ústavní soud.

Miloš Zeman usiloval o to, aby ze zákona zmizeli političtí náměstci. Už dříve politiky varoval, že když se nevzdají politických náměstků a zákon parlamentem projde, na Ústavní soud se obrátí.  Důvod, proč chtějí strany politické náměstky, je podle prezidenta jediný. „Hodně slimáčků a málo kapustičky,“ řekl Zeman (více o Zemanových výhradách zde).

Prezident ve Sněmovně uvedl, že ustanovení o politických náměstcích je přílepek a ty už Ústavní soud dříve odmítl. Text stížnosti je podle něj hotový a čeká jen na to, až služební zákon vyjde ve sbírce zákonů.

Rychetský se k politickým náměstkům odmítl jakkoli vyjádřit. „Pak bych byl nepochybně vyloučen z rozhodování, protože bych dopředu zaujal stanovisko k normě, kterou budeme posuzovat,“ vysvětlil. Obecně pouze uvedl, že Ústavní soud nerad přezkoumává normy, kdy podání jde „proti vůli parlamentu.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video