Slunovrat otevřel astronomickou zimu

  • 3
Začala astronomická zima. Přesně ve 13:41 středoevropského času totiž Slunce vstoupilo do znamení Kozoroha. Lidé na severní polokouli mají za sebou nejdelší noc v roce a kratičké dny se začnou znovu prodlužovat. Astronomická zima potrvá do 21. března.

Ti, kdo pečlivě sledují pohyb Slunce po obloze, vědí, že už od 13. prosince později zapadá. Zatím se ale ráno stále ještě protahovala doba, kdy Slunce vychází.

Od slunovratu, kdy Slunce svítí během dne zhruba osm hodin, se začíná doba jeho svitu prodlužovat.

Postupné přibývání světla by mohlo lidem, kterým chybí sluníčko, alespoň trochu zlepšit náladu. Nedostatek denního světla bývá někdy i zdrojem deprese.

Psychologové lidem v takovém případě radí, aby trávili více času v místech s intenzívním umělým světlem, procházeli se na čerstvém vzduchu a sportovali.

Dnes už pozapomenutý svátek zimního slunovratu byl tradičním pohanským rituálem a představoval vítězství světla nad tmou. 

Keltové v ten den slavili smrt a znovuzrození boha Slunce. V  pozdější době však slunovrat zastínily křesťanské Vánoce. Stejně jako pohané slavili návrat obnoveného a znovuzrozeného Slunce, slaví křesťané narození Krista.

Například ve středověku se sluneční a zavedený juliánský kalendář rozcházely natolik, že zimní slunovrat připadl na svátek svaté Lucii. V té době také vzniká pořekadlo Lucie noci upije, připomíná server Rodina.cz.

Když se v 16. století provedla změna kalendáře a zavedl se tzv. gregoriánský, posunul se zimní slunovrat na 21. prosince. A pořekadlo dostalo druhou část. Lucie noci upije, ale dne nepřidá.

Zima - ilustrační foto

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video