Nadšené děti z bombajského slumu

Nadšené děti z bombajského slumu | foto: Reuters

Slum ze špinavé indické pohádky si díky Oscarům užívá pomíjivé slávy

  • 14
Hit letošních filmových Oscarů, indický snímek Milionář z chatrče, vtáhl do záře reflektorů chudý bombajský slum, ze kterého pocházejí hrdinové úspěšného filmu. Chudinské prostředí zavalili novináři a gratulanti. Filmaři však čelí i kritice, že ve filmu zneužívají indickou chudobu.

Většina obyvatel chudinské čtvrti, kde film vznikl, ale nemá o významu Oscarů ponětí a nemyslí si, že by cena mohla jakkoli jejich život ovlivnit.

"V Dharáví se nic nezměnilo a za mého života se taky nic nezmění. Naši politici nenadělali za šedesát let nic, tak co by mohli dokázat filmaři? Přijedou, natočí záběry a vydělají si peníze. Jsme to my, kdo tu zůstaneme a budeme tady i za šedesát let," řekl obyvatel slumu Prašant Dighe.

Indie se radovala díky filmové fresce z bombajského slumu hned osmkrát. Dvě z osmi sošek převzal indický hudební skladatel Alláh Rakkha Rahmán, oceněný za hudbu a píseň.

"V životě jsem si mohl vybrat mezi dvojím, mezi láskou a nenávistí, a já si zvolil lásku," řekl uklánějící se Rahmán při "děkovačce" v Los Angeles a věnoval cenu Indii. Rahmán, doma přezdívaný Mozart z Madrásu, je teprve třetím Indem, který dostal Oscara.

Premiér Manmóhan Singh řekl, že díky tvůrcům filmu teď Indie zakouší pocit hrdosti. "Je to nejkrásnější hodina indického filmu," prohlásil náměstek ministra zahraničí Anand Šarma.

ČTĚTE: Milionář z chatrče má osm Oscarů, sošky brali i Penn a Winsletová

Bombaj coby indický Hollywood zase doufá, že americké ocenění dodá jejímu filmovému průmyslu na důvěryhodnosti. Město žilo oslavou od časného rána, kdy byly ceny vyhlášeny.

Nejen v Bombaji se lidé sesedli kolem televizorů ve svých domovech, restauracích i ubytovnách a ve chvíli, kdy zaznělo Rahmánovo jméno, zazněl hromový jásot a všichni se objímali i vzlykali. "Nedokážu svůj pocit popsat, pukám nad Indií pýchou," řekl Bombajan Nikhil Džionti.

Rodina skladatele Rahmána během sledování oscarového ceremoniálu

Filmaři jsou však nyní kritizováni za to, že zneužili dětské herce a nedostatečně je za jejich výkony odměnili. Snaží se to odčinit tím, že dva představitele dětských rolí odvezli na oscarový ceremoniál. Jednou z nich byla devítiletá Rubina Alíová, která se objevila na pódiu při předávání Oscara za kameru.

"Jsem hrdá na to, že cenu dostala a že jsem ji mohla vidět s tak slavnými herci," radovala se v Bombaji její matka Muni Kurešíová. Ačkoli žije v domku bez tekoucí vody, ke kritikům filmu nepatří. Zorganizovala skupinu hudebníků, s nimiž přijede dceru uvítat na letiště.

Půstem k Oscarovi

Sousedé se od neděle dokonce postili, aby naději na cenu zvýšili. "Rozhodli jsme se, že se najíme až po vyhlášení cen," řekla jedna ze sousedek. Chýše Rubininých rodičů je na konci uličky, která dnes byla ucpaná gratulanty i novináři, slídícími po jakékoli historce ze života malých herců. "Nemohu uvěřit, že Rubina je v Americe," řekla nejlepší Rubinina přítelkyně Saba.

OSCARY OBRAZEM: Indové, mrtvá čivava a muži s aktovkami

Spolu se sestrami od rána seděla u televize, a kdykoli se Rubina objevila v záběru, všechny ječely radostí. "Vypadá to, jako by štěstí padalo z nebe," popsal atmosféru Sabin otec.

I když se nakonec lidé museli vrátit ke každodenní rutině, televizory zůstaly zapnuté. "I kdybychom všichni pracovali dvacet let, ničeho podobného bychom nedosáhli," řekl jeden z místních.

Oscar 2008 - příbuzní Azharuddina Ismaila z filmu Milionář z chatrče sledují vyhlašování cen Americké filmové akademieDruhým z dětí, jichž se oslavy týkaly, byl desetiletý Azharuddín Muhammad Ismáíl. Zatímco Rubininým domovem je chatrč s tenkou střechou, kterou sdílí kromě rodičů sedm dětí, Azharuddín bydlí v přístřešku z plastových fólií a špinavých přikrývek. "Normálně sem nikdo nechodí, teď je tu kdekdo," řekl před zářícími reflektory kamer Azharuddínův otec.

Pomíjivá sláva slumu

V indickém tisku však nechybí kritika snímku, jehož výroba přišla na patnáct milionů dolarů a který už v kinech po celém světě vydělal 160 milionů. Jde prý o "pornografii chudoby" v zemi, ve které 455 milionů z jejích obyvatel musí denně vystačit s méně než jedním a čtvrt dolaru.

Ve slumech žije 65 milionů Indů, což je asi čtvrtina obyvatel indických měst. Zdravotní služby pro ně neexistují a děti tam často musí pracovat. Natáčelo se v největším asijském slumu Dharáví, kde se dnes objevil nápis "My nejsme psi z chudinských čtvrtí".

Podle indického režiséra Hariharana by měl být Milionář z chatrče považován za "největší výmysl o Indii v 21. století". "Pro většinu západních diváků bude tato špinavá indická pohádka za současné celosvětové hospodářské krize úlevnou očistou," napsal.

,

Video