Vyhlášené sídliště zvané "rumburský trojúhelník" tvoří tři panelové domy.

Vyhlášené sídliště zvané "rumburský trojúhelník" tvoří tři panelové domy. Obývají je většinou sociálně slabší rodiny. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Šluknovsko chce víc terénních pracovníků i strážníků, chybí ale peníze

  • 156
Situaci na Šluknovsku by podle tamních obcí pomohlo dlouhodobě uklidnit více terénních pracovníků. Ti radí sociálně slabým obyvatelům, jak zvládat dluhy či najít si práci. Starostům také chybí více městských strážníků. Ani na jedno však v obecních rozpočtech nejsou prostředky.

Nejvíce terénních pracovníků - šest - působí ve Varnsdorfu, a to v rámci městského Centra sociálních služeb.

"Pomáhají řešit zadluženost sociálně slabých obyvatel, z nichž převážná část jsou Romové. V poslední době se díky nim výrazně zlepšila spolupráce se školami, úřadem práce a naším odborem. Nedaří se zlepšovat bytovou situaci a nezaměstnanost," říká vedoucí odboru sociálních služeb a zdravotnictví varnsdorfského městského úřadu Josef Fibiger.

Město platí činnost pracovníků především z dotací ministerstva práce a sociálních věcí a vládní Agentury pro sociální začleňování. Loni Varnsdorf rozšířil svou terénní práci na žádost sousedních obcí i do Jiřetína pod Jedlovou a Chřibské.

"V současné době je počet terénních pracovníků adekvátní k finančním možnostem města. Každé navýšení stavu bychom ale uvítali, neboť v poslední době registrujeme nárůst klientů i z majoritní společnosti," dodává Fibiger.

Terénní pracovník Robert Ferenc má momentálně na starosti přes šedesát rodin. "S klientem sepíšeme smlouvu a individuální plán, jak řešit jeho situaci. Někteří mají dluh na nájmu, hrozí jim vystěhování, exekuce, plánujeme splátkové kalendáře, ale také třeba veřejně prospěšné práce. Jezdím převážně k nim domů, někdy oni za mnou na úřad," popisuje svou práci.

Šluknov, který se potýkal s přílivem sociálně slabých na své sídliště, má terénní pracovníky tři. "Upřímně si myslím, že by jich v současné situaci bylo určitě potřeba víc," říká starostka Eva Džumanová. Zavést terénní práci plánuje i Jiříkov, který zatím ve škole zaměstnává dvě romské asistentky.

Šluknovsku má pomoci i ministerský Úsvit

Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka mají terénní pracovníci klíčovou roli. "Díky nim si řada lidí hledá práci, děti se lépe vzdělávají, je to i účinná prevence migrace a částečně i kriminality. Oni dokážou postupně rozmotávat problémy a hledat z nich řešení, motivovat své klienty a vést je ke změně," uvedl v chatu se čtenáři iDNES.cz. Nutná je však prý jejich spolupráce se školami, sociálními odbory či úřady práce.

Kromě Varnsdorfu podle něj terénní práce dobře funguje i například v Krásné Lípě, naopak kritizuje Rumburk. "Na tak velký počet obyvatel tam působí jen jedna terénní pracovnice, která navíc spíše pracuje s bezdomovci. Byli by tam zapotřebí minimálně tři lidé," souhlasí Ferenc.

Zvýšit počet terénních pracovníků doporučila rumburské radnici během své čtvrteční návštěvy Šluknovska i zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková.

Podle Ference by v regionu pomohl také projekt ministerstva vnitra Úsvit. Spočívá v rom, že se na snižování kriminality podílejí sami obyvatelé sociálně vyloučených lokalit a osvědčil se již například v Děčíně či na mosteckém sídlišti Chanov. O jeho rozšíření i na Šluknovsko jednali v pátek s místními starosty zástupci resortu. 

Počet strážníků nestačí, ale na víc nemáme, tvrdí města

Obce ve Šluknovském výběžku by také chtěly zvýšit počet strážníků ve svých ulicích. Městskou policii si však hradí ze svých rozpočtů a na posílení většinou nemají prostředky. Ve výběžku působí v současnosti v Rumburku, Varnsdorfu, Šluknově a Jiříkově celkem 40 strážníků.

Varnsdorfská městská policie má 14 členů a podle radnice je jejich počet nedostačující. "O jeho zvýšení vedení města samozřejmě uvažuje. Rozhodnutí ale musí učinit zastupitelstvo. Pokud však bude dodržen slib ministra vnitra o vytvoření speciální pořádkové jednotky ve Šluknovském výběžku, pak nebude muset město nárůst strážníků řešit," uvádí mluvčí Varnsdorfu Romana Macová.

Ulicemi Šluknova chodí osm městských policistů. "Bylo by sice pěkné je posílit, ale je to náročné na rozpočet města, takže z finančních důvodů o tom neuvažujeme," říká starostka Džumanová. S počtem čtrnácti strážníků nejsou spokojení ani v jedenáctitisícovém Rumburku.

O navýšení naopak neuvažují v sousedním Jiříkově, kde městská policie vznikla na začátku roku 2008 po odchodu cizinecké policie a zvýšení kriminality. "Funguje v počtu, jak byla založena, tedy čtyři lidé a to bohatě stačí. Kdyby bylo více peněz, tak bychom uživili ještě dva, ale myslím, že v tomto počtu nemáme problémy jako v Rumburku či Šluknově," uvádí místostarosta Miroslav Horák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video