Zaměstnanci pražského Revmatologického ústavu při protestu proti sloučení s VFN (18. dubna 2013) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Ministerstvo zdravotnictví sloučí jedenáct institucí, ušetří 60 milionů

  • 25
Ministerstvo zdravotnictví představilo plány slučování ústavů, které spadají do jeho kompetence. Z jedenácti institucí jich zůstane pět. Zaměstnanci pražského Revmatologického ústavu se změnami nesouhlasí.

Ministerstvo chce slučováním ušetřit jednorázově 60 milionů korun. "Čekají se úspory v lepší organizaci zdravotní péče. Instituce budou odstátněny a budou se samy řídit ve formě neziskových organizací," řekl na tiskové konferenci ministr Leoš Heger.

"Všechny tyto akty jsou v návaznosti na náš záměr zřídit univerzitní nemocnice, kde je vypracován již konkrétní paragrafový zákon, který bude v následujících několika týdnech předložen do vlády," doplnil ministr Heger.

Slučování proběhne zákonem. Ten ministerstvo zašle na začátku května k projednání vládě, v létě by jej mohl projednat parlament. K samotnému slučování by mělo dojít po 1. prosinci letošního roku. U některých institucí však celý proces potrvá měsíce či roky.

Krok fakticky znamená, že instituce budou mít jedno vedení. Část z nich pak čeká stěhování. Například Endokrinologický ústav se do konce desetiletí přestěhuje do IKEM. V Brně se zase postupně porodnice na Obilném trhu přesune do Bohunic. Ale až poté, co tam vyroste nová budova.

Slučování

  • Revmatologický ústav se sloučí se Všeobecnou fakutlní nemocnicí
  • Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se sloučí s Fakultní nemocnicí Brno
  • Endokrinologický ústav se sloučí s Insitutem klinické a experimentální medicíny
  • Koordinační středisko transplantací se sloučí se Státním ústavem pro kontrolu léčiv
  • Koordinační středisko pro resortní zdravotnické informační systémy se sloučí s Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR

Autoři změn tvrdí, že nedojde k ovlivnění kvality zdravotní péče. Hegerův náměstek Martin Plíšek zdůraznil, že  pracoviště musí zůstat zachována jak personálně, tak i co se týče vědecké činnosti.

Zaměstnanci Revmatologického ústavu vyhlásili stávkovou pohotovost

Zaměstnanci Revmatologického ústavu v Praze se změnou nesouhlasí. "V případě sloučení s Všeobecnou fakultní nemocnicí hrozí, že lůžka a prostředky budou přesměrovány na jinou péči," varují v prohlášení rozdaném médiím. Podle nich může dojít ke zhoršení péče o pacienty.

Většina z nich proto počínaje čtvrtkem vstoupila do stávkové pohotovosti. To znamená, že budou nosit stužky, vyvěsí v ústavu plakáty a zesílí apely na politiky (více o kroku čtěte zde).

"Je tu jednoznačná geografická blízkost institucí, odborné týmy zůstanou zachovány a je možné ty v ústavu doplnit o pracovníky z VFN," zdůraznil na tiskové konferenci Plíšek s tím, že obě instituce při spojení mohou ušetřit také na nákladech a nákupu prostředků.

"V žádném případě nemůže být řeč o redukci lůžek nebo zaměstnanců. To nejcennější, co ústav má, jsou jeho vědecké týmy a my je hodláme rozšířit či doplnit," reagovala ředitelka VFN Dana Jurásková. Podle ní se už nyní obě instituce v péči doplňují. "Spojení bude přidanou hodnotou v kvalitě a spolupráci obou pracovišť," doplnila Jurásková.

Opozice: Jste nekoncepční, molochy už jsme tu měli

Krok kritizuje také senátor Jan Žaloudík, který má v ČSSD funkci stínového ministra zdravotnictví. Podle něj jsou Hegerovy změny nekoncepční a chaotické. "Velké a neřiditelné zdravotní molochy jsme zažili již za socialismu. Pokud si ministr bere vzor z dob minulých, pak by si měl osvojit z této doby především dobré příklady - lépe strukturované zdravotnictví, tedy nemocnice prvního, druhého a třetího typu a také specializované ústavy," uvedl Žaloudík.

"Je to krok ke vzniku univerzitní nemocnice, který zcela jistě ekonomicky stabilizuje obě zdravotnická zařízení," přivítal slučování ředitel FN Brno Roman Kraus. Podle něj instituce po sloučení dokáží na provozu ušetřit 80 milionů korun ročně. "Už nyní se tam šetří v řádech milionů korun," podotkl. Další stovky milionů přinese prodej některých budov blízko brněnského výstaviště. Peníze by podle ředitele mohly zůstat nemocnici na další investice.

Podle Krause se slučování dotkne i personálu. Nemocnice však nechce propouštět, pouze načas přestane přibírat nové zaměstnance. Zejména zdravotní sestry, kterých by sloučené instituce měly pět tisíc. "Přirozená fluktuace je 15 procent ročně," uvedl Kraus.

Ministerstvo zdravotnictví už předloni oznámilo spojování zdravotních ústavů, které monitorují například výskyt chorob, spolupodílí se na tvorbě strategií pro ochranu zdraví či pod něj spadají referenční laboratoře pro HIV či lymeskou borreliózu. Tehdy se proti kroku ohradili pracovníci z Brna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video