Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovo k nezávislosti a k nestrannosti veřejnoprávních médií

  11:46aktualizováno  11:46
Evropská unie razí zásadu, že je povinností každé členské země provozovat veřejnoprávní televizi. Představitelé "šestnáctky" považují sepětí demokratických, společenských a kulturních potřeb se systémem veřejnoprávního vysílání charakterizovaného nezávislostí a nestranností za přirozený, neboť je zachována mediální pluralita.

Veřejnoprávnost v televizi a v rozhlase je u nás chápána v souladu s zákonem o provozování rozhlasového a televizního vysílání, jako služba veřejnému zájmu s tím, že má přispívat k utváření demokratické společnosti a odrážet její názorovou pluralitu především tak, že vysílání nesmí jednostranně preferovat jednotlivé názorové proudy, ale postihovat celé široké názorové spektrum.

Zákon dává přednost občanské společnosti s bohatým myšlenkovým spektrem  před šikem politických stran se zúženými a ideologicky podbarvenými názory  Česká televize má mít koncipovaný program v duchu citovaného zákona. Obsah i forma pořadů, zejména zpravodajských a publicistických by měly být objektivním zrcadlem zmíněného názorového spektra, které není levé, pravé ani středové, ale všeobjímající.

Nezávislost a nestrannost nelze oddělovat. Střet o ČT lze z tohoto pohledu vnímat jako střet mezi dvěma pojetími demokracie - jedné založené na otevřené společnosti plnoprávných občanů a druhé, která se opírá o politická seskupení spojená s různými zájmovými skupinami.

Z čerstvých výzkumů veřejného mínění vyplývá, že většina lidí dává přednost prvnímu pojetí a proto fandí stávkujícím televizním pracovníkům, kterým jde o základní pilíř demokracie -  svobodu slova. Díky jejich občanské neposlušnosti začíná na naší mediální scéně svítat. I  proto bylo dobré jim vyjádřit podporu. Neměl -li člověk ztratit občanskou sebeúctu, nemohl se nezúčastněně dívat na pokus politiků ovládnout významné masové vizuální medium.

Občanská neposlušnost je výrazem krajní nouze a demokracii posiluje. Vzpomeňme v této souvislosti na hnutí za občanská práva v šedesátých létech v USA. Dnes někteří aktivní účastníci roku osmašedesátého přirovnávají politicky manipulované vysílání ČT, které si vysloužilo hanlivou nálepku Bobovize, vysílání neblaze proslulé stanici Vltava a normalizační Zelenkovské televizi.

Co nám předkládala k věření Hodačova parta bylo v naprostém rozporu s veřejnoprávní službou. O nezávislosti a nestrannosti už vůbec nelze hovořit. Výběr, obsah, styl a řazení, zamlčování a překrucování informací byly příkladem jednostranné a polopravdivé propagandy. Za německé okupace a za normalizačního režimu se tomu říkalo zglajchšaltování. Šlo o zjevný nedostatek profesionality, hrubého zkreslování skutečnosti a pokusu dělat s diváka hlupáka

Nezávislost a nestrannost media je přímo úměrná nezávislosti a nestrannosti těch, kdo medium vytvářejí. U televize a rozhlasu stojí na počátku tohoto procesu rada. Radní by měli být sborem nezávislých osobností vybraných z celé vrstevnaté občanské společnosti, kam samozřejmé náleží i zástupci všech politických stran, kteří budou schopni střežit zmíněnou veřejnoprávnost. Rada, která představuje rozmanité názorové proudy  bez vazeb na politiky, má šanci zvolit generálního ředitele způsobilého hájit v součinnosti s managementem nezávislost a nestrannost.

Ani zpravodajci a publicisté nesmějí podléhat politickým tlakům, byť názorově mohou tíhnout k určité politické straně. Ovšem toto tíhnutí musejí ponechat před dveřmi ČT a chovat změnit se v profesionály. Znamená to snažit se ve svých vystoupeních odrážet různé názory. Už výběr osob před kameru redaktorem svědčí o jeho nezávislosti a nestrannosti. Vždy je nutno udělit slovo více stranám, nejen převážně pravé či levé, ale strukturovanému občanskému mínění. Redaktor musí mít jasno v rozdílech mezi zprávou a komentářem.

Nestrannost se např. pozná nejen při výběru osob, které se vyjadřují k nějaké události, nýbrž i výběrem a řazením informací a faktů, volbou otázek, které mohou nahrávat jedné straně, úrovní kritičnosti, apod. Nelze při tom zapomínat na mravní a etické principy, kterou si nelze odmyslet od novinářské práce. O  novinářích se říká, že jsou hlídacími psy demokracie. Myslím, že takové poslání nelze uplatňovat bez skutečné nezávislosti.

Jaroslav Komora, Plzeň
(autor kandidoval jako nezávislý kandidát v listopadu 2000 ve volebním obvodě č.11 Domažlice)Hlavní zprávy

Další z rubriky

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...
Stát zaplatí stranám za hlasy voličů 482 milionů. Nejvíc ztratila ČSSD

Politické strany a hnutí si letos přijdou díky hlasům voličů na 482 milionů korun ze státní kasy. Peníze se rozdělí mezi deset uskupení, která získala alespoň...  celý článek

Místopředsedové ČSSD Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek hovoří s novináři před...
ČSSD by mohla skončit v opozici, řekl Chovanec. Sjezd bude v dubnu

Mimořádný sjezd ČSSD by se měl konat v Hradci Králové 7. dubna, řekl po večerním jednání užšího vedení strany její úřadující šéf Milan Chovanec. V tento den...  celý článek

Tisková konference Pirátů po ustavující schůzce klubu strany (22. října 2017)
Piráty ve Sněmovně povede Michálek, s ANO odmítají handlovat

Předsedou poslaneckého klubu Pirátů v Poslanecké sněmovně bude Jakub Michálek. Na první tiskové konferenci strany po volbách to oznámil šéf Pirátů Ivan Bartoš,...  celý článek

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.