Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovo k nezávislosti a k nestrannosti veřejnoprávních médií

  11:46aktualizováno  11:46
Evropská unie razí zásadu, že je povinností každé členské země provozovat veřejnoprávní televizi. Představitelé "šestnáctky" považují sepětí demokratických, společenských a kulturních potřeb se systémem veřejnoprávního vysílání charakterizovaného nezávislostí a nestranností za přirozený, neboť je zachována mediální pluralita.

Veřejnoprávnost v televizi a v rozhlase je u nás chápána v souladu s zákonem o provozování rozhlasového a televizního vysílání, jako služba veřejnému zájmu s tím, že má přispívat k utváření demokratické společnosti a odrážet její názorovou pluralitu především tak, že vysílání nesmí jednostranně preferovat jednotlivé názorové proudy, ale postihovat celé široké názorové spektrum.

Zákon dává přednost občanské společnosti s bohatým myšlenkovým spektrem  před šikem politických stran se zúženými a ideologicky podbarvenými názory  Česká televize má mít koncipovaný program v duchu citovaného zákona. Obsah i forma pořadů, zejména zpravodajských a publicistických by měly být objektivním zrcadlem zmíněného názorového spektra, které není levé, pravé ani středové, ale všeobjímající.

Nezávislost a nestrannost nelze oddělovat. Střet o ČT lze z tohoto pohledu vnímat jako střet mezi dvěma pojetími demokracie - jedné založené na otevřené společnosti plnoprávných občanů a druhé, která se opírá o politická seskupení spojená s různými zájmovými skupinami.

Z čerstvých výzkumů veřejného mínění vyplývá, že většina lidí dává přednost prvnímu pojetí a proto fandí stávkujícím televizním pracovníkům, kterým jde o základní pilíř demokracie -  svobodu slova. Díky jejich občanské neposlušnosti začíná na naší mediální scéně svítat. I  proto bylo dobré jim vyjádřit podporu. Neměl -li člověk ztratit občanskou sebeúctu, nemohl se nezúčastněně dívat na pokus politiků ovládnout významné masové vizuální medium.

Občanská neposlušnost je výrazem krajní nouze a demokracii posiluje. Vzpomeňme v této souvislosti na hnutí za občanská práva v šedesátých létech v USA. Dnes někteří aktivní účastníci roku osmašedesátého přirovnávají politicky manipulované vysílání ČT, které si vysloužilo hanlivou nálepku Bobovize, vysílání neblaze proslulé stanici Vltava a normalizační Zelenkovské televizi.

Co nám předkládala k věření Hodačova parta bylo v naprostém rozporu s veřejnoprávní službou. O nezávislosti a nestrannosti už vůbec nelze hovořit. Výběr, obsah, styl a řazení, zamlčování a překrucování informací byly příkladem jednostranné a polopravdivé propagandy. Za německé okupace a za normalizačního režimu se tomu říkalo zglajchšaltování. Šlo o zjevný nedostatek profesionality, hrubého zkreslování skutečnosti a pokusu dělat s diváka hlupáka

Nezávislost a nestrannost media je přímo úměrná nezávislosti a nestrannosti těch, kdo medium vytvářejí. U televize a rozhlasu stojí na počátku tohoto procesu rada. Radní by měli být sborem nezávislých osobností vybraných z celé vrstevnaté občanské společnosti, kam samozřejmé náleží i zástupci všech politických stran, kteří budou schopni střežit zmíněnou veřejnoprávnost. Rada, která představuje rozmanité názorové proudy  bez vazeb na politiky, má šanci zvolit generálního ředitele způsobilého hájit v součinnosti s managementem nezávislost a nestrannost.

Ani zpravodajci a publicisté nesmějí podléhat politickým tlakům, byť názorově mohou tíhnout k určité politické straně. Ovšem toto tíhnutí musejí ponechat před dveřmi ČT a chovat změnit se v profesionály. Znamená to snažit se ve svých vystoupeních odrážet různé názory. Už výběr osob před kameru redaktorem svědčí o jeho nezávislosti a nestrannosti. Vždy je nutno udělit slovo více stranám, nejen převážně pravé či levé, ale strukturovanému občanskému mínění. Redaktor musí mít jasno v rozdílech mezi zprávou a komentářem.

Nestrannost se např. pozná nejen při výběru osob, které se vyjadřují k nějaké události, nýbrž i výběrem a řazením informací a faktů, volbou otázek, které mohou nahrávat jedné straně, úrovní kritičnosti, apod. Nelze při tom zapomínat na mravní a etické principy, kterou si nelze odmyslet od novinářské práce. O  novinářích se říká, že jsou hlídacími psy demokracie. Myslím, že takové poslání nelze uplatňovat bez skutečné nezávislosti.

Jaroslav Komora, Plzeň
(autor kandidoval jako nezávislý kandidát v listopadu 2000 ve volebním obvodě č.11 Domažlice)Hlavní zprávy

Další z rubriky

Bouře na Českokrumlovsku lámala stromy
V noci se přes jih Čech přehnaly bouřky, bez proudu byly tisícovky lidí

Během noci postupovaly od jihu na severovýchod Česka silné bouřky. Několik stovek domácností v jižních Čechách zůstává bez elektřiny. Dodávku energie se do...  celý článek

Programátoři Ivan Buchta a Martin Pezlar. Řecký soud začal po letech znovu...
Čeští programátoři unikli řeckému vězení, chtějí se však soudit dál

V Řecku hrozilo dvěma Čechům dvacet let za špionáž, vybojovali podmínku. Teď chtějí čistý trestní rejstřík. Fotili prý jen to, co ostatní turisté na ostrově.  celý článek

(Ilustrační snímek)
Ke zdravotním údajům Čechů se dostane kdokoliv ze zahraničí, varují Piráti

Legislativním procesem v tichosti prošla novela zákona, která zpřístupní zdravotní dokumentaci všech pacientů v České republice ze zahraničí. Upozornil na to...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.