Slovník reálií komunistické totality, který toho příliš neobjasní

  8:48
Asi v každém jazyce a zřejmě pro všechna historická období jsou obvyklé zavedené či typické věty, slovní spojení, případně takzvané hlášky. Zpětně z nich lze vysledovat charakter onoho času, konotace kulturní, sociologické, politické. Sepisovat slovníky dobového jazyka je užitečná záležitost schopná poskytnout poučení i nejedno překvapení. S ambicí seznámit dnešní mladou generaci s „výrazivem minulosti“ přišel také Malý slovník reálií komunistické totality. K porozumění bohužel slouží sotva napůl.

Z normalizačních časů: Staroměstské náměstí, Praha, osmdesátá léta | foto: Josef Chuchma

Autorka Malého slovníku reálií komunistické totality, Věra Schmiedtová, pracuje v Lingvistické sekci Českého národního korpusu, stejně jako dva recenzenti, kteří vydání knihy zaštítili, František Čermák a Vladimír Petkevič. „Český národní korpus (ČNK) je akademický projekt zaměřený na budování rozsáhlého počítačového korpusu především psané češtiny,“ dočteme se na webu ČNK a najdeme tam přístupné databáze. Jde o aktivity chvályhodné, protože čím více slovníků bude skrze internet dosažitelných, tím se zvyšuje šance, že pořád ještě opovrhovaný pojem „vygooglovat“ navýší spolehlivost svého obsahu.

Z normalizačních časů: Staroměstské náměstí, Praha, osmdesátá léta

Kdo se v tom má vyznat?!

Nejprve musíme do roku 2010. Tehdy v Nakladatelství Lidové noviny vyšel Slovník komunistické totality. Jako editoři nyli uvedeni uvedeni ředitel ČNK Václav Cvrček, dále František Čermák a právě i Věra Schmiedtová. Cíl: „první pokus o zmapování jazyka oficiální komunistické propagandy“. Navíc v knize bylo vloženo CD „s úplným korpusem Totalita, který je možné pomocí speciálního obslužného programu prohledávat, a pokračovat tak v započatém výzkumu totalitního jazyka ve specifických, dosud nezkoumaných oblastech“.

O knize

Věra Schmiedtová: Malý slovník reálií komunistické totality.

Předmluva František Čermák. Nakladatelství Lidové noviny,  Praha 2012, 208 stran, doporučená cena 229 korun.

Jenže po „velkých“ slovnících obvykle následují „malé“, tak jako z primárních pramenů načerpají sekundární a z originálních autorů jejich vykladači. Proto nyní dostáváme do ruky Malý slovník reálií komunistické totality. Dotyčná Věra Schmiedtová v jeho úvodu o předchozím rozsáhlém slovníkovém počinu mluví, čerpá z něj a nakonec uvádí, že 1400 hesel v Malém slovníku „je tak i malou připomínkou té části lexikonu a jeho prostřednictvím i doby, která se do slovníků nevešla a neměla by být zapomenuta“.

Obálka Malého slovníku reálií komunistické totality

Těžko říct, co si pod citovanou větou přesně představit. Obsahuje nová kniha pojmy, které se na stránkách Slovníku komunistické totality neobjevily? Pak tedy přece mají být na CD, v kompletním korpusu, jak nás editoři, mezi něž autorka patřila, v roce 2010 informovali. Anebo ne? Při nahlédnutí na web ČNK zjistíme, že v odkazu Naše publikace je řeč o obou knihách. V anotaci „velkého“ slovníku čteme: „Slovník vychází z korpusu Totalita, který je založen na třech sondách (roky 1952, 1969 a 1977) do dobového tisku a publikací významně zasažených ideologií.“ A v propagačním textu „malého“ slovníku stojí: „Heslář byl sestavený na základě speciálního Korpusu totality, který obsahuje tři sondy Rudého práva z různých časových období a 91 naskenovaných propagandistických příruček, a na základě excerpce.“

Pořád tedy není zcela jasné vodítko pro výběr hesel, která Věra Schmiedtová nabízí a zmíněná anotace doporučuje jako výběrový výkladový slovník. Snaží se prý zachytit „dobový jazyk, s nímž přicházel v letech 1948-1989 do styku běžný člověk, který nepatřil ani mezi komunisty, ani mezi disidenty“. 

Z normalizačních časů: Staroměstské náměstí, Praha, osmdesátá léta

Kde takový člověk žil? Budeme číst slova totality, avšak slova nekomunistická a nedisidentská? Proč jsou pak tedy v Malém slovníku reálií komunistické totality pojmy „bolšán“, „komouš“, „KSČ“; proč, „chartista/-tka“, „androš“, „mánička“, a nakonec i onen odpíraný „komunista/-tka“ a „disident/-tka“? Věra Schmiedtová nevypracovala slovník takzvané šedé zóny, mimochodem pojmu, který v jejím lexikonu totalitních reálií chybí. To by byla jistě četba zajímavá a práce náročná.

Alibi

Prvním slovem Malého slovníku je „absentér“, posledním „žvýkací guma/ žvejkačka“. Dnes už se nežvýká? Nepopularizovali američtí vojáci tenhle produkt víc těsně před obdobím, které si autorka vytkla pro svůj výběr? A už nikdo nezanedbává pracovní docházku? Zkusíme-li zadat do internetového vyhledávače, zjistíme titulek, který zopakovalo několik českých serverů v srpnu 2012 o „absentéru Haškovi“, rozuměj o nepřítomnosti místopředsedy jedné politické strany v Poslanecké sněmovně. Ano, článek s názvem Bulač, meškač, absentér vyšel v Naší řeči z roku 1953. Měl tehdy jiné „jazykové zabarvení“? Rozumíme mu dnes odlišně? Co totalitního v něm minulá doba skrývala? Jak dokázala manipulovat se smyslem, aby se lichotka změnila v impertinenci? Na podobné otázky odpověď nenajdeme, k čemuž si Věra Schmiedtová pořídila alibi: „V tomto slovníku nemůžeme zachytit rozpor mezi jazykem a jazykovou realitou, neumíme zachytit dobovou lež, která by vysvítala na základě srovnání jazyka a této reality.

Noviny před 40 lety: Po zasedání ÚV KSČ

Noviny před 40 lety: Po zasedání ÚV KSČ

Nástroje nenalezeny

Zkusme to odjinud. Pramenem původního korpusu i obou zmiňovaných slovníků byl deník Rudé právo z let 1952, 1969 a 1977 a propagandistické „knihy různého rozsahu“. V Malém slovníku uvádí autorka ještě další excerpované zdroje, například vysílání rozhlasu a televize, písně Jaromíra Nohavici a k tomu deset knih vydaných mezi lety 2006-2010; v tom případě jde o jakousi meta-excerpci, příklady už někým vyhledané. Jaký je výsledek? Kupříkladu heslo „nemáme“ vypadá takto: Častá odpověď prodavačů na otázku kupujících: ´Máte…?´: Králík přijde do řeznictví a ptá se: ´Máte salát?´ ´Ne,´říká řezník, ´nemáme, my salát nevedeme.´ / internet - vtip.“

Autorka chtěla stavět most dnešním mladým lidem k tehdejší realitě, ovšem útržky dobového tisku jej spíš zamlžují. K tomu přispívá schematičnost slovníku – abecedně řazená hesla pojmy paušalizují, stručné definice snižují výpovědní hodnotu na minimum. Je uvedeno, že některé výrazy jsou charakteristické pro dané období, že kolchozník či škůdce se uplatnil v padesátých, zatímco práskač nebo odpadlík v sedmdesátých letech minulého století; zjistíme, kdy jde o „oblíbené heslo“ (oddělit zrno od plev) či slovo (bratrský). Ale jak se vyrovnat se slovy opatřenými poznámkou „dobový pojem“ (Sunar, Oktávie, polotovar, remoska, víkend), evidentně nadtotalitními? Kam zařadit zpátečníka, skauta, zootechnika, rudého dědka či Ušaté torpédo, když nemáme nástroj k rozlišení, který smysl je posunutý ideologicky a kdy jde o neškodnou „lidovou tvořivost“.

Sunar - Sunar - plnotučné mléko v prášku k dostání na příděl v lékárnách.

Jistěže nefunkční jsou dnes výrazy „pomocná stráž VB“ nebo „narušitel státních hranic“, ale co taková „cenzura“ nebo „odposlech“? To, že v prvním případě „oficiálně neexistovala“ a ve druhém jde o „nahrávání rozhovorů sledovaných osob pomocí odposlouchávacích zařízení“, má k nastínění tehdejšího zla a pokřivených úmyslů daleko.

Pomineme-li občasné překlepy nebo neobratné formulace, Malý slovník Věry Schmiedtové pohled na reálie komunistické totality nezaostří a obraz doby nevykreslí. Autorka tvrdí, že v letech 1948-1989 „existovaly dva jazyky“ – ovládajících a ovládaných. Nástroje k jejich rozlišení však neposkytla a přístup k pochopení neotevřela. Škoda.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...