Slovinsko uvažuje o změně vlajky

  • 50
Slovinsko začalo uvažovat o změně státní zástavy. Vlajka s vodorovnými bílými, modrými a červenými pruhy se totiž příliš podobá vlajce slovenské. Se Slovenskem je vůbec Slovinsko často zaměňováno.

Slovinsko, které získalo nezávislost v roce 1991, těžko snáší, že si ho v zahraničí se Slovenskem často pletou, píše slovenský list SME.

Například loni v prosinci předseda italské vlády Silvio Berlusconi pozdravil svého slovinského kolegu Antona Ropa slovy: "Jsem šťastný, že můžu přivítat předsedu vlády Slovenska." Přitom Slovinsko s Itálií přímo sousedí.

Pracovníci protokolárních služeb si často pletou také státní hymny obou států. Špatnou zkušenost s tím měl například bývalý slovinský prezident Milan Kučan, když ho na návštěvě Rumunska vítali slovenskou hymnou.

O změně státní zástavy rozhodl slovinský parlament už loni. Návrhy na novou podobu vlajky mohli podat profesionální designéři, ale i občané.

Parlamentní komise sesbírala celkem 250 návrhů. První cenu nakonec získal designér Dušan Jovanovič.

Jeho velmi moderní dílo tvoří 11 horizontálních pruhů stejných barev, jaké má současná zástava. Prostřední pruhy vytvářejí čtyři trojúhelníky symbolizující vrchy a údolí země.

Procedura schválení nového státního symbolu je však od února v parlamentu zablokovaná, neboť k prosazení návrhu je potřeba změny ústavy. Tu však současná středolevicová koalice nemůže provést, protože nemá dvoutřetinovou většinu.

Změnu státní zástavy bude také těžko přijímat obyvatelstvo. "Současná vlajka je sice podobná slovenské, ale má 156letou historii a většina Slovinců se s ní ztotožňuje," řekl předseda Slovinské heraldické společnosti Jože Lajevec.

Mluvčí slovinské vlády Gregor Krajc uvedl, že zástava není jediným prvkem slovinské identity. Slovinsko je mladá země a potřebuje svůj čas. Ljubljana doufá, že vstupem do EU k 1. květnu se slovinská identita víc upevní.

Návrhovaná státní vlajka Slovinska podle serveru www.mmportal.delo.si. (20. dubna 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video