Zavřená zůstala v pondělí většina slovenských škol. Stávkovat budou většinou dva až tři dny. Ilustrační foto.

Zavřená zůstala v pondělí většina slovenských škol. Stávkovat budou většinou dva až tři dny. Ilustrační foto. | foto: JAN KROSLAKSME.sk

Džungle před tabulí utichla, slovenští učitelé stávkují za vyšší platy

  • 6
Letos již podruhé vytáhli slovenští pedagogové do stávky za vyšší platy. K protestu přistoupily odbory poté, co u vlády neuspěly s požadavkem desetiprocentního zvýšení platů v příštím roce pro všechny zaměstnance ve školství. Do generální stávky se zapojila většina základních a středních škol.

Slovenští učitelé a další zaměstnanci ve školství vstoupili v pondělí v šest hodin ráno do časově neomezené stávky. Protestem chtějí dosáhnout zvýšení platů o deset procent pro příští rok a lepšího financování školství. Naposledy zůstaly slovenské školy zavřené kvůli protestu pedagogů v září. (více o zářijové stávce slovenských učitelů zde).

Současná stávka se dotkne většiny slovenských škol. Podle šéfa školských odborářů Pavla Ondeka se do ní zapojilo zhruba osmdesát procent zaměstnanců základních škol a sedmdesát procent středních škol. Zapojily se i desítky mateřských škol. Oproti září ale výuka poběží i nadále na většině univerzit, stávkovat bude jen asi pět procent vysokých škol.

Stávka vyjde stát na miliony

Děti zůstanou doma, rodiče mají právo na "ošetřovné"

Jak dlouho bude stávka trvat, není jasné. O tom, kolik dní budou školy protestovat, rozhodovali jejich zaměstnanci. "Zatím budeme stávkovat tři dny. Věříme, že se nám podaří nečeho dosáhnout," uvedla předsedkyně školského odboru na základní škole v Dubnici nad Váhom Tatiana Škundová.

Podle slovenského severu Sme.sk se pro tři dny dlouhý protest rozhodla většina škol. Některé bratislavské školy však mají na dveřích nápisy, že stávkovat se bude jen v pondělí a úterý.

Vláda může učitelům nabídnout jen pět procent

Požadavek odborů na desetiprocentní zvýšení platů učitelů odmítl v pátek slovenský ministr financí Peter Kažimír. Prohlásil, že odborářům nemůže v příštím roce nabídnout zvýšení platů o více než pět procent.

Stanovisko jednobarevné vlády sociálních demokratů potvrdil i premiér Robert Fico. Na lepší nabídku prý kvůli úsporným opatřením vláda nemá peníze. Přidat učitelům by bylo možné jen výměnou za propouštění, píše Sme.sk.

Premiér Fico upozorňoval, že problém tkví i v tom, že stát zaměstnává ve školství kolem sto padesáti tisíc lidí. "Máme v porovnání s Evropskou unií nízký počet žáků na jednoho učitele," uvedl v rozhovoru pro Slovenský rozhlas.

Ministr školství Dušan Čaplovič prohlásil, že respektuje právo učitelů na stávku, zároveň se ale s jejich odborovými předáky setkat.

Na nedostatečné ohodnocení své práce a málo peněz vynakládaných státem na vzdělávání upozorňují slovenští učitelé už delší dobu. Platy tamních učitelů zaostávají nejen za průměrnou mzdou v zemi,  ale jsou také nižší ve srovnání s jejich českými kolegy. Nastupující učitel má na Slovensku čistý plat přibližně čtyři sta euro, tedy asi deset tisíc korun.

Stávka komplikuje život rodičům

Probíhající stávka zkomplikovala život řadě rodičů, jimž nemá kdo hlídat děti v době, kdy zůstávají školní třídy zavřené. Některá slovenská města proto po dobu stávky zřídila speciální centra a kluby, kde má být o žáky postaráno. Míst je ale v těchto zařízeních jen omezený počet.

Oddechnout by si mohli rodiče v případě, že by učitelé přišli do práce, ale místo výuky by v třídách pouze dohlíželi na žáky. Tuto variantu nyní zvažují odbory. V době stávky totiž zaměstnanci nepobírají mzdu a navíc si musejí platit povinné zdravotní pojištění, což některé učitele od protestu odrazuje.

Nespokojení pedagogové se chystají vyrazit už první den stávky do ulic. Proti nízkým platům budou učitelé a zaměstnanci ve školství protestovat v Bratislavě, Košicích či Banské Bystrici. Naposledy si zvýšení platů vynutili před rokem slovenští lékaři. Vláda jim přidala, až když začali hromadně podávat výpovědi (více o stávce slovenských lékařů zde).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video