Slovenští Romové do Česka nemíří

  • 239
Slovenskem hýbe rabování. Obyvatelé romských osad se vrhli na obchody. Policie zasáhla vodními děly. Zatím to nevypadá, že by Romové své problémy řešili odchodem do Česka. "Situace na hranici se Slovenskem je normální," řekla iDNES mluvčí cizinecké a pohraniční policie Klára Krejčí.

Rabování na Slovensku

"Nemáme žádné informace, že by do České republiky šla migrační vlna občanů Slovenské republiky," poznamenala.

Doplnila, že cizinecká policie bude případně reagovat podle situace. "Budeme dodržovat všechny zákonem stanovené podmínky pro vstup občanů Slovenské republiky do České republiky," podotkla Krejčí. 

Podle České televize vydal ministr vnitra Stanislav Gross pokyny pohraniční policii, aby v případě přílivu lidí ze Slovenska informovala ministerstvo. Opatření by je měla zbrzdit.

"Tato opatření jsou ta, která nám dává zákon," řekl televizi Gross. Zákon podle něj umožňuje požadovat například doklady o zdravotním pojištění, minimální hotovost nebo pozvání.

Přílivu slovenských Romů se nebojí ani předseda Unie olašských Romů Josef Stojka. Nemyslí si, že by se nyní ve větším množství chystali ke svým příbuzným na Ostravsko.

"Dobře vědí, že tady žádnou podporu nedostanou. A navíc, tady v Ostravě mají problémy s bydlením i místní Romové, natož, aby sháněli ubytování ještě pro příbuzné ze Slovenska," vysvětlil Stojka.

Podle něho se slovenští Romové, ale i jejich místní soukmenovci spíše chystají do Irska, Anglie či Kanady. "Pryč půjdou i Romové odsud. Vláda chystá omezení dávek a to by tady už nikdo nevydržel," řekl.

Nepokoje ale podle něj nenastanou. "Spíše podle mě nastane obrovský exodus do zemí Evropské unie. Romové tam půjdou pracovat."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video