Slovenští politici stavějí. Ale za co?

  • 7
Záhada, jak si lze z ministerského či poslaneckého platu "našetřit" na vilku za desítky milionů, stála na Slovensku loni křeslo ministra obrany Pavla Kanise. Ministra nezachránilo vysvětlování, že peníze na stavbu prý pocházejí z úspěšného sázení. Podobných "záhad" je však podle místních médií mnohem více, ani expremiér Vladimír Mečiar dosud dopodrobna nevysvětlil, jak se vlastně zmohl na nové rodinné sídlo v Trenčianských Teplicích.

"Mečiar přijal program Čisté ruce, Dzurinda program Národního boje proti korupci. Jejich ministři a poslanci si kupují drahá auta a stavějí milionové vily," napsal včera list Sme lámající si hlavu nad tím, co vše si lze z platů politiků dovolit.

Jak deník upozorňuje, bývalý ministr vnitra Mečiarovy vlády Ľudovít Hudek nyní nad bratislavským Lamačem obývá sídlo v hodnotě asi 35 milionů korun s garáží pro čtyři auta, vinárničkou, saunou, tělocvičnou a umělým potůčkem. Exministr podle obchodního rejstříku nepodnikal ani nepodniká a jeho plat nepřesahoval sumu 40 tisíc korun.

Bývalý prezident Fondu národního majetku v Mečiarově éře Štefan Gavorník je sice ještě stále stíhán za údajné přijetí patnáctimilionového úplatku při privatizaci, ale dosud se pyšní velkou růžovou vilou v Kvetoslavově, kde přispívá i na místní kopanou.

Bývalý předseda parlamentu Ivan Gašparovič sice v minulosti rád vyprávěl o tom, jak se tísní s chotí v malém bytě, ale už má dokončenu vilu v hodnotě asi šesti milionů korun a zřejmě ještě dražší velkou chatu v Modre.

Gašparovič přitom nejprve vyučoval právo na univerzitě a od počátku 90. let se pohybuje v státních službách, takže v posledních deseti letech nemohl vydělávat více než 40 tisíc měsíčně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video