Slovenští politici se předhánějí v psaní knih

  • 8
V poslaneckých lavicích slovenského parlamentu, na ministerských stoličkách, v prezidentském paláci v Bratislavě nesedí jenom politici, ale také spisovatelé. Jejich oblíbeným žánrem jsou často odborné publikace, troufnou si však i na povídky, romány, či dokonce sci-fi.

Bývalý slovenský prezident, ministr vnitra, místopředseda slovenského parlamentu, místopředseda vlády, nejpopulárnější slovenský politik - ti všichni se čas od času chopí pera, aby předali čtenářům své poselství.

Nejplodnějším z nich se 37 knihami, 34 rozhlasovými hrami a pásmy se stal bývalý prezident Rudolf Schuster. V jeho portfoliu nechybí román, detektivka, profil významného lékaře.

V poslední době však nejraději píše autobiografická díla. Například Ultimátum, které vypráví o porevolučním vývoji, kdy stál v čele slovenského parlamentu. Schuster tady sám sebe představuje jako skromného člověka, který jezdí tramvají, osobně si pere košile a kupuje kartáčky na zuby. A když mu prodavačka nabídne podpultovou košili, odmítne ji a ženě vyhubuje.

Psaní autobiografií se chce Schuster držet i v budoucnu a nyní připravuje knihu o svém pobytu v prezidentském paláci. "Průběžně jsem si některé věci nahrával, nic tam nebude chybět," řekl nedávno v rozhovoru pro MF DNES.

Plánů má však Schuster mnohem více. "Musím napsat knihu o Brazílii, o Kanadě, o Boccacciovi, který je mým vzorem. Neznám dovolenou, Vánoce, kdy bych něco nevytvořil," dodal.

Ostatní slovenští politici sice nejsou takoví psavci, někteří členové slovenské politické špičky však mají na kontě šest sedm knih. Například místopředseda vlády Pál Csáky se pohybuje v žánrech od literatury faktu přes publicistiku až k povídkám. "Psaní, to byla moje cesta do politiky," řekl tento politik týdeníku Plus 7 dní.

Podobně plodný je i nejoblíbenější slovenský politik Robert Fico. Ten už napsal nejméně devět knih, všechny jsou odborné a věnují se právnické oblasti.

Mezi slovenskými představiteli jsou však i jiné talenty. Třeba básnířka. Bývalá ministryně financí Brigita Schmögnerová, dnes pracující v Evropské hospodářské komisi při OSN, vydala v roce 1998 sbírku Světlo se rodí ze tmy. To exposlanec František Šebej se věnoval strečinku a karate (tak se také jeho knihy jmenují) a vytvořil texty pro školení trenérů.

A pak tu jsou tolik oblíbené politické "pamflety", v Bratislavě vycházejí jako na běžícím pásu. Kniha Kde je vůle, tam je i cesta od premiéra Mikuláše Dzurindy vyšla v padesátitisícovém nákladu, šéf HZDS Vladimír Mečiar obhajoval své vize v publikacích Slovenské tabu a Slovensko, důvěřuj si! Šéf maďarské koalice Béla Bugár vydal nedávno knihu Žiji v takové krajině. Způsobila velký rozruch, protože Bugár mezi řádky vyzval premiéra k odstoupení.

Svůj debut letos zažil i ministr vnitra Vladimír Palko, který napsal knihu Boj o moc a tajná služba. Právě tato kniha spolu s Bugárovou patří do desítky letos nejprodávanějších knih.

Mohlo by se zdát, že politici-spisovatelé mají na Slovensku na růžích ustláno. Zná je celá zem a o publicitu není nouze. Avšak čekají na ně jiná úskalí. "Neprodáváme autory, se kterými nesouhlasíme, nejsou nám sympatičtí. Proto u nás neseženete Schustera, Fica ani Mečiara," řekla nedávno slovenskému deníku Sme šéfka bratislavského knihkupectví Artforum Zuzana Šeršeňová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video