Slovenská premiérka Iveta Radičová

Slovenská premiérka Iveta Radičová | foto: Gabriel Kuchta, SME.sk

Slovenští lékaři se nedohodli s vládou, Radičová ji svolá na sobotu

  • 129
Devítihodinové jednání mezi slovenskými lékaři a vládou o navýšení platů a splnění dalších požadavků nepřineslo žádný výsledek. Slovenský kabinet chce vyhlásit nouzový stav, v němž by protestující lékaři museli nastoupit do práce. Lékaři ale ani tak nestáhnou své výpovědi. Slovenská premiérka Iveta Radičová proto na sobotu svolala vládu.

Jednání mezi vládou a lékařskými odbory se zadrhla zejména na zvýšení platů. Zatímco kabinet podle Radičové nabízel růst mezd lékařů o 300 eur (7 800 Kč) měsíčně, což podle ní představuje zvýšení o 30 procent, odbory prý přišly s požadavkem na úpravu až o 707 eur (18 400 korun) měsíčně.

"Pod něco takového se zodpovědná vláda nepodepíše," uvedla premiérka s odkazem na špatný stav státních financí. S odbory už dále jednat nehodlá, chce se přímo obrátit na bouřící se lékaře. Těm přislíbila všechny výhody z dojednávaného memoranda včetně zvýšení platů, pokud nastoupí do práce.

Zatímco Radičová tvrdila, že dohoda s odbory selhala pouze na platech, šéf lékařského odborového sdružení Marian Kollár nastínil další sporné body.

Výpověď podalo 7 tisíc doktorů, k umrtvení péče stačí 2 tisíce

Prezident Ivan Gašparovič i premiérka nespokojeným lékařům už dříve pohrozili, že je přinutí setrvat v práci vyhlášením nouzového stavu. Ten může vláda podle zákona stanovit nejdéle na 90 dnů. Někteří právníci ale zpochybnili, zda výpovědi doktorů jsou důvodem na vyhlášení krizové situace.

Odbory požadovaly například omezení přesčasů nebo zajištění návratu nespokojených lékařů na původní pracovní pozice. Nedostatek personálu pociťují slovenské nemocnice už v těchto dnech, protože lékaři v dvouměsíční výpovědní lhůtě začali čerpat dovolenou.

Výpověď podalo na konci listopadu více než 7 000 slovenských lékařů. Odchod dvou tisíců slovenských doktorů by v zemi podle expertů paralyzoval péči o pacienty. Nedostatek personálu pociťují nemocnice už v těchto dnech, protože lékaři v dvouměsíční výpovědní lhůtě začali čerpat dovolenou.

Některá zdravotnická zařízení včetně největších nemocnic proto začaly odkládat plánované zákroky a přijímají pouze akutní případy.

Hromadnými výpověďmi se lékaři inspirovali u svých českých kolegů, kteří si podobnou akcí letos vymohli navýšení výdělků. Slovenské lékařské odbory návrh premiérky Radičové na navýšení platů zhruba o čtvrtinu odmítly a požadovaly výraznější přilepšení. Kromě toho prosazovali další požadavky, jako například omezení přesčasů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video