Jak to může vypadat ve třídách slovenských státních škol od 1. dubna 2010

Jak to může vypadat ve třídách slovenských státních škol od 1. dubna 2010 | foto: SME.sk

Slovenským ředitelům škol „sa blýská“ na zlé časy. Buď hymna, nebo vyhazov

  • 106
Slovenský ministr školství vyhrožuje ředitelům škol. Když nebudou pouštět hymnu podle nového vlasteneckého zákona, mohou přijít o práci. S posloucháním hymny ale kromě některých ředitelů nesouhlasí ani studenti, kteří plánují stávku. Slovenský prezident Ivan Gašparovič sporný zákon ještě nepodepsal.

"Škoda, že Janko Matúška nenapsal té nepodařené básničce o špatném počasí nad Tatrami víc slok. Slovenští žáci mohli každé pondělí zabít celou první hodinu," uvažuje Tomáš Hudák ve videosatiře deníku SME.

Rodiče dětí, kterým nacionalističtí slovenští politici od dubna naordinovali koňskou dávku patriotismu, zase vymýšlejí, jak své děti pravidelného pondělního poslouchání hymny Nad Tatrou sa blýska uchránit. Co takhle pravidelná pondělní kontrola u doktora? Či pravidelné zpoždění?

A ošívají se i ředitelé. I kdyby se jim způsob vštěpování "přirozené lásky k vlasti" líbil, musí teď řešit, kde a za co narychlo sehnat přehrávače, kde nakoupit povinnou výbavu pro vlasteneckou nástěnku: vlajky pro každou třídu, státní znak, preambuli ústavy. Raději by přitom řešili, zda jim do školy nezatéká. (vlastenecký zákon je zbytečný, míní Slováci)Slovenský ministr školství Ján Mikolaj.

Při schvalování vlasteneckého zákona poslanci tvrdili, že absenci patriotismu trestat nebudou. Dnes je vše jinak. "Státní inspekce má kompetence podat návrh na odvolání ředitele," řekl SME ministr školství Ján Mikolaj.

Zákon sice ještě ani nepodepsal prezident Ivan Gašparovič (odradit jej od toho přijdou před jeho palác na Hodžově náměstí demonstranti), už se však hovoří o prvním trestním oznámení za hanobení zástavy. Na koho? Místopředsedkyně SNS Anna Belovousová nepřekousla zmiňovanou videosatiru Tomáše Hudáka z listu SME.

Ten podotkl, že "pouštěním otravné hudby mučili vězně na Guantánamu" a že vláda chystá "nejpamátnější apríl v historii svrchovanosti Slovenska, školy totiž zaplaví podivnými trojbarevnými dekami a obrázky s anténkou zapíchnutou do tříkopečkové zmrzliny". Rozrušená Belovousová v televizi JoJ vtip tohoto "úchylného člověka" odsoudila jako "hanobení zástavy, za niž Slováci umírali". (o čem je nový vlastenecký zákon)

Hudák se brání, že se pouze na novou výzdobu snažil podívat očima dětí z mateřských škol. I ony budou muset mít vedle vlastních vystřihovánek vystavený text preambule slovenské ústavy, státní znak i vlajku.Text slovenské státní hymny Nad Tatrou sa blýska. Ilustrační foto

A výjimku ze zákona nedostanou ani Maďaři žijící na Slovensku. Právě jim totiž Slota škodolibý vlastenecký balíček poslal. Hymna se má hrát na každém veřejném, byť vesnickém shromáždění. Zejména v obcích, jako je Tachty na jižním Slovensku, kde většina obyvatel mluví maďarsky.

"Žádné vyhrávání neplánujeme, máme jiné starosti," řekl ČTK starosta obce Julius Molnar.

Hymnu musí slýchat i hluší

Mezitím Slota (souzený za hanobení maďarského národa) s Belovousovou vyjeli pošimrat své vlastenecké ego do Komárna. Součástí šarády bylo poklonit se "slovenským věrozvěstům Cyrilu a Metodějovi".

A protože je sousoší (ta ostuda!) na balkoně tamní Matice slovenské (a ne na náměstí jako maďarský světec Štěpán), vylezli za ním demonstrativně po žebříku.

Utrousili při tom pár urážek na adresu Maďarů a postrašili, že při maďarských volbách se k moci dostanou nacionalisté. Vlastenecký zákon se zatím stal zdrojem vtipů. Místy je vládní humor příliš černý.

Děti, které neumějí číst, budou koukat na preambuli ústavy, Maďaři budou slýchat, že se blýská nad Tatrami. Poslouchat hymnu budou muset 40krát ročně i hluchoněmí. To už je podle ředitelů speciálních škol dost cynické.

HYMNA VE ŠKOLÁCH

- Pokud vlastenecký zákon tento týden podepíše prezident Ivan Gašparovič, od dubna budou slovenští žáci každé pondělí poslouchat hymnu. Nad Tatrou sa blýska se bude muset hrát na všech veřejných shromážděních. Ve školních třídách bude muset být vystavena vlajka, státní znak a preambule ústavy.

- Všichni státní zaměstnanci budou muset při nástupu do služby přísahat věrnost slovenskému státu.
- Zákon prosadila Slotova SNS s podporou všech stran.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video