Na Slovensku byli volit hlavně starší lidé. Celková účast bude malá.

Na Slovensku byli volit hlavně starší lidé. Celková účast bude malá. | foto: Reuters

Slovenským eurovolbám hrozí fiasko, v Irsku má naději euroskeptik Ganley

  • 106
Slovensku hrozí, že bude mít jako v roce 2004 nejmenší účast v eurovolbách v celé EU. Odhaduje se, že k urnám nepřišlo ani 20 procent Slováků. Po Holandsku jsou v předstihu známy i odhady výsledků v Irsku. Šanci dostat se do europarlamentu má navzdory předpovědím i bojovník proti Lisabonské smlouvě Declan Ganley.

Volby do Evropského parlamentu 2009

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE / FOTO+VIDEO ZDE / SČÍTÁNÍ HLASŮ ZDE

Eurovolby v zemi našeho východního souseda skončily v sobotu ve 22:00. Oficiální informace o volební účasti ještě nejsou k dispozici. Agentura AFP ale bez uvedení zdrojů uvedla, že na Slovensku bude volební účast okolo 14 procent. Podle informací ČTK se účast blíží k 20 procentům jen v některých regionech a částech Bratislavy.

Slovensko tak zřejmě v nezájmu voličů o Evropský parlament předhoní Česko, kde se odhaduje čtvrtinová účast. Slováci by tak mohli zopakovat svůj "primát" z roku 2004. Tehdy do europarlamentu volilo 17 procent lidí, nejméně v celé EU.

Několikanásobně větší účast budou mít zřejmě volby v Itálii, kde minule do europarlamentu volilo 70 procent lidí. Na Apeninském poloostrově se volí i zítra. Největší šance má pravicová strana premiéra Silvia Berlusconiho. I Lotyšsko hlásilo po uzavření volebních místností více než 50procentní účast.

"Kampaň tu byla spíše mírná s několika extrémními výstupy nacionalistických a pro-ruských stran," popsal pro iDNES.cz lotyšské volby mediální konzultant z Rigy Martins Kaprans. Voliče podle něj přitáhly současně konané komunální volby, jejichž kampaň byla výraznější.

V sobotu večer skončilo i hlasování na Kypru a na Maltě. Tam jen do druhé odpoledne přišlo volit 34 procent lidí. V Zejtunu na jihu Malty se přímo před volební budovou poprali příznivci soupeřících stran. Jeden muž byl zraněn. - čtěte více informací z Evropy v on-line zpravodajství z eurovoleb

Euroskeptik Ganley má v Irsku šanci

Hlasy z eurovoleb se začnou sčítat až v neděli po desáté večer, kdy se zavřou volební místnosti ve zbývajících státech. Tuto dohodu porušilo jen v pátek Holandsko. V sobotu večer pak oznámila irská televize RTÉ výsledky svých průzkumů před volebními místnostmi.

Eurovolby tu zřejmě skončí porážkou vládní republikánské strany Fianna Fáil. Podle průzkumů ji volilo jen 23 procent lidí. Středopravicovou proevropskou stranu Fine Gael podpořilo okolo 30 procent.

Zajímavý je boj euroskeptika Declana Ganleyho, jehož tažení proti Lisabonské smlouvě kdysi chválil i český prezident Václav Klaus. Ganleyho strana Libertas.eu, která má v Česku odnož v Libertas.cz Vladimíra Železného, dostala podle průzkumů jen okolo 4 procent hlasů.

Ganley ale přesto má šanci se do europarlamentu dostat. V zemi se totiž volí v několika okrscích a Ganley potřebuje skončit nejhůř třetí v severozápadním, kde kandiduje. Podle informací lokálních médií by překvapivě mohl uspět. Předvolební průzkumy mu přitom nedávaly příliš nadějí.

Nejen pro Ganleyho jsou eurovolby osudové. Slíbil totiž, že když se do Evropského parlamentu nedostane, nebude dál bojovat proti Lisabonské smlouvě. Pokud se tak stane, zmizí v Irsku před druhým referendem o Lisabonu jeho největší odpůrce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video