Text slovenské státní hymny Nad Tatrou sa blýska. Ilustrační foto

Text slovenské státní hymny Nad Tatrou sa blýska. Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.cz

Slovenský zákon o vlastenectví přinutí školáky poslouchat hymnu

  • 753
Slovenský parlament schválil zákon na podporu vlastenectví, který navrhla populistická Slovenská národní strana Jána Sloty. Norma například nařizuje hraní národní hymny ve státních školách a před zasedáním politiků. Státní úředníci budou muset skládat slib věrnosti Slovensku.

A jak bude vypadat zákon v praxi? Pokud ho podepíše prezident, tak od dubna budou žáci základních škol poslouchat hymnu na začátku každého týdne a politici zase před jednáním vlády, parlamentu či zastupitelstev. Píseň Nad Tatrou sa blýska zazní také na veřejných shromážděních a do vysílání ho budou muset zařadit veřejnoprávní média.

Školní třídy a místnosti zastupitelstev se změní i vizuálně - přibudou v nich státní znaky, vlajka, text hymny a preambule ústavy. Kromě toho budou muset státní zaměstnanci slíbit "na svou čest a svědomí věrnost Slovenské republice, jejím ústavním zásadám a demokratickému zřízení." (viz původní článek ze Sme.sk)

Výchova

Výchova k vlastenectví bude zároveň zařazená do učebních osnov na všech stupních škol, uvádí se v návrhu zákona.

Jedná se přitom o zmírněnou předlohu zákona, původní návrh totiž přikazoval skládat sliby třeba i mladým Slovákům, kteří si poprvé přebírají občanský průkaz. A hymna, ta měla být povinná ve všech školách.

Proti byla opozice

Ze 122 přítomných zákonodárců hlasovalo pro zákon 77 poslanců, uvedla slovenská agentura TASR. Pro byli členové strany Smer premiéra Roberta Fica, SNS, HZDS a nezařazený Anton Korba. Opozice byla proti nebo se zdržela hlasování, uvedla další agentura SITA.

Strana SNS kontroverzního Jána Sloty je známá mimo jiné ostrými výpady proti početné maďarské menšině v zemi. V tomto volebním období prosadila například uzákonění zásluh předválečného katolického politika Andreje Hlinky, který se mimo jiné netajil obdivem k totalitním nacionalistickým režimům.

Premiér Robert Fico a předseda nejsilnější strany Směr se už v minulosti vyslovoval pro zpěv hymny ve školách a za budování soch postavám národní historie. Vládní koalice letos prosadila i jazykový zákon, jenž má mimo jiné sloužit ochraně slovenštiny (více o jazykovém zákoně na Slovensku čtěte zde).

Strana maďarské koalice (SMK) se bojí, že by stát mohl vlastenecký zákon zneužívat k šikanování národnostních menšin. "Když se v rámci školního systému bude kontrolovat výlučně dodržování tohoto zákona a nebudou se starat o jiné důležité věci," shrnul obavy místopředseda SMK József Berényi.

Očekává také, že nálada na místních zastupitelstvech na jihu Slovenska bude "zvláštní" a dodal, že on sám hymnu zpívat nebude. Podle svých slov s ní nemá sice žádný problém, nelákají ho ale věci, které jsou mu vnucené. Vlastenectví se podle něj nedá vynutit zákonem.

Znění slibu státních úředníků

"Slibuji na svou čest a svědomí věrnost Slovenské republice, jejím ústavním zásadám a demokratickém zřízení. Slibuji, že jako občan Slovenské republiky budu podle svých možností a schopností oddaně a věrně chránit svou vlast, její územní celistvost, svrchovanost, státní suverenitu a budu mít v přirozené úctě její státní symboly."

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video