Slovenský úředník je zvědavý na majetek

  • 2
Slováci mají ještě dva týdny na to, aby předložili daňovým úřadům prohlášení, že mají, případně nemají, větší majetek než jeden a půl milionu slovenských korun. Tato majetková přiznání si dnes vzal na mušku slovenský tisk. Podle deníku Pravda jde o "buzeraci občana", Národná obroda píše, že to nebude mít žádný efekt, a Práca připomíná, že "přiznat se k chudobě může i bolet".

"Dej blbci funkci a vymyslí další formulář," soudí komentátor Pravdy a dodává: "Jako kdyby nestačilo, že občan každý měsíc vyplňuje šeky a každoročně množství formulářů, o nichž ani neví, k čemu slouží."

"Přitom pokud se zapomenete k tomu ničemu přiznat, hrozí vám dvoutisícová pokuta," dodává list o povinnosti těch Slováků, kteří se do limitu 1,5 milionu nevejdou.

Ještě, že to nechce vědět vnitro...
"Ještě dobře, že takováto prohlášení nepožaduje i resort vnitra nebo policejní prezídium. Těžko si totiž představit, jak by si při každém spáchaném trestném činu policisté postupně předvolávali pět a půl milionu občanů, aby se jim každý přiznal, že on to nebyl," uzavírá deník.

Přiznání zvedají adrenalin
Podle Národné obrody zvedají majetková přiznání lidem adrenalin. "Pokud chtějí stíhat velké ryby, ať je stíhají, ale běžným smrtelníkům ať dají pokoj," píše autor a dodává, že není jasné, proč daňové úřady zatěžují sebe i občany zbytečnými papíry, když si Slováky mohou zkontrolovat samy a majetkovým přiznáním stejně věřit nemusejí.

"Běžný daňový poplatník už jen kroutí hlavou nad dováděním státu. Státní úředníci se předbíhají ve vymýšlení co nejabsurdnějšího biče," dodává k opatření i Práca.
I když podle listu od roku 1998, kdy se naposledy majetkové přiznání podávalo, evidentně nestoupla životní úroveň běžného občana, stát se asi potřebuje ujistit, zda je tomu skutečně tak.

"Velmi skličujícím dojmem ale působí otázky, zda státu dělá dobře, když drtivou většinu občanů pod hrozbou pokuty přinutil přiznat, že za celý život vlastně nic nezískali," uvažuje komentátor.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: chudoba, policista, Pravda

Video