Slovenský prezident Ivan Gašparovič

Slovenský prezident Ivan Gašparovič | foto: ČTK

Slovenský prezident je školákům pro smích, udělal dvě chyby v jedné větě

  • 162
"Som rád že som mohol navštíviť tento 'dom krási'", neboli "jsem rád že jsem mohl navštívit tento 'dům krási'". Tuto větu napsal do pamětní kníhy na mezinárodní výstavě bonsají v Nitře slovenský prezident Ivan Gašparovič. A kvůli pravopisným chybám se stal terčem posměchu místních médií.

Gašparovič totiž jednak zapomněl udělat čárku před "že", především ale napsal špatné "y", respektive "i" ve slově "krásy". A jak poznamenal internetový server SME.sk, který o tomto přešlapu informoval, na konci věty navíc chybí tečka.

"Errare humanum est," reagoval na to prezidentův mluvčí Marek Trubač - neboli, mýlit se je lidské. Gašparovič se přitom před necelým půlrokem obořil na novinářku, která chtěla znát důvody otálení se jmenováním generálního prokurátora, slovy: "Jste analfabet? Neumíte si přečíst rozhodnutí Ústavního soudu? Tam to máte bílé na černém."

Vzkaz slovenského prezidenta v návštěvní knize na výstavě bonsají a čajů obsahuje několik chyb (1. května 2013)

Server SME.sk vyzpovídal i některé experty na jazyk slovenský. "Krása, to je podstatné jméno, takže se to učí už páťáci na základní škole. Krása - vzor žena, páťák by to už dokázal napsat s jistotou správně," nechala se slyšet učitelka Bronislava Šperková.

Jazykovědkyně Ingrid Hrubaničová pak upozornila, že velmi špatná úroveň jazykových znalostí je běžná mezi řadou veřejných činitelů. "A kdo jiný by měl mít jazykové kompetence, než ten, kdo je denně na očích?" uvedla.

Gašparovič není jediným politikem, který má potíže s pravopisem. Před časem se terčem kritiky a posměchu stal český ministr zahraničí a neúspěšný prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg, jenž chyboval ve svém písemném vzkazu voličům (více čtěte zde).

, Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue