Majitel trofeje Stanislav Becík

Majitel trofeje Stanislav Becík | foto: Internetové stránky slovenského ministerstva zemědělství

Slovenský ministr si v Česku zadarmo zastřelil kapitálního muflona

  • 38
Státní podnik Lesy České republiky loni daroval slovenskému ministrovi zemědělství Stanislavu Becíkovi odstřel muflona, jehož rohy aspirovaly na světový rekord. Běžného lovce by přitom trofej stála přes 200 tisíc korun. Becík navíc zvíře skolil v místě, kde se zvěř komerčně nestřílí.

Becík muflona skolil loni v prosinci v oboře patřící Lesům ČR ve Žlebech na Kutnohorsku. Trofej je po nedávném změření třetí nejsilnější na světě. Agentuře ČTK to řekl náměstek ministra zemědělství Jiří Novák, který byl do konce loňského roku generálním ředitelem podniku.

Pokud by chtěl podobného muflona ulovit komerční lovec, musel by podle Nováka zaplatit téměř 220 000 korun. Částka vychází z ceníku, který mají státní lesy pro odstřel muflonů v oboře Janovice nedaleko Žlebů. V samotných Žlebech se komerční lovy nedělají.

Odlov slovenskému ministrovi Lesy ČR podle Nováka umožnily na základě žádosti tehdejšího ministra zemědělství Petra Gandaloviče. „Pan ministr (Gandalovič) požádal o vystavení povolenky pro pana ministra Becíka,“ řekl Novák s tím, že šlo o formu poděkování České republiky za spolupráci slovenské straně.

Parohy jsou korupce

Vlastníkem trofeje je Becík. Nynější vedení lesů lov slovenského ministra nekomentovalo. „Odlov byl v kompetenci minulého generálního ředitele, který o něm, stejně jako o daru, rozhodl,“ řekla mluvčí státních lesů Eva Kijonková.

Pochybnosti o darovaných odlovech trofejní zvěře z majetku státu má někdejší dlouholetý generální ředitel LČR Jiří Oliva. „Je to dlouhodobý vřed, který nikdo nechce řešit, protože toho mnoho lidí využívá. Slouží to jako korupční objekt,“ řekl Oliva. Problém se podle něj týká i například vojenských lesů či národních parků.

Darování lovu trofejní zvěře podle Olivy také odporuje účetním zákonům. „Je to věc, která se na trhu normálně prodává a má svoji hodnotu. Najednou se dá bezpoplatkově určitému člověku na základě velmi nejasných kritérií a neúčtuje se o ní jako o daru,“ řekl. Označil to za dlouholetou praxi, která se všude toleruje, protože toho politici využívají. Řešením podle něj je účtovat lov jako dar podle daňových náležitostí.

Novák ve svém vyjádření potvrdil, že účetně se hodnota živé zvěře nevyčísluje. Loňský odlov muflona Novák označil za výjimečnou záležitost. „Za celý loňský rok to byl jediný případ žádosti o povolenku,“ řekl. Uvedl, že podle dohody s Becíkem budou Lesy ČR jeho mufloní trofej používat při výstavách v ČR i zahraničí k prezentaci českého chovu mufloní zvěře. Poprvé by měla být trofej vystavena na myslivecké výstavě v Lysé nad Labem 24. až 30. května.

O trofeje je zájem, střílel i Fencl

Rohy osmiletého muflona ze žlebské obory dosáhly hodnoty 251,35 bodu. Současný světový rekord drží s hodnotou 252,50 bodu trofej muflona ze soukromé obory Černý Kopec na Jesenicku. I druhé nejsilnější mufloní rohy na světě jsou z Česka, a to z obory LČR Termanec u Židlochovic na jižní Moravě.

Zájem médií a veřejnosti vzbudil v roce 2001 odlov kapitálního jelena v oboře LČR v Poněšicích tehdejším ministrem zemědělství Janem Fenclem (ČSSD). Oliva jako tehdejší šéf LČR k tomu uvedl, že kdyby podnik nabídl odstřel komerčnímu lovci, získal by nemalé peníze, ale trofej by si lovec odvezl. Při ministerském lovu zůstalo paroží v majetku LČR k propagaci české myslivosti.

,

Video