Miroslav Maslák byl u zlínského soudu už loni v listopadu. Také tehdy panovala velká bezpečnostní opatření.

Miroslav Maslák byl u zlínského soudu už loni v listopadu. Také tehdy panovala velká bezpečnostní opatření. | foto: Zdeněk Němec, ČTK

Slováka podezřelého z mafiánského vydírání ve Zlíně soud nepustil z vazby

  • 3
Miroslav Maslák zůstává ve vazbě. Slovák, který je považován za nebezpečného gangstera a podle policie řadu měsíců vydíral zlínské podnikatele, žádal o propuštění, soud mu ale nevyhověl. Hrozí mu dvanáctileté vězení.

Třiatřicetiletý Maslák je ve vazbě od konce listopadu. O propuštění mohl ze zákona zažádat po třiceti dnech, každé tři měsíce pak soud rozhoduje o prodloužení vazby.

"U soudu se zastupoval sám. Vystupoval sebejistě, byl dobře připravený. Argumentoval tvrzením, že se nedopustil žádné trestné činnosti. Pouze vlastní firmu, která se zabývá odkupem pohledávek," sdělil státní zástupce Jiří Zemek.

Vyšetřovatelé naznačují, že s nimi Maslák absolutně nespolupracuje.

Soudce Ivo Krinke však rozhodl, že podmínky pro vazbu dál trvají. Úřady se obávají, že by Maslák po propuštění mohl ovlivňovat svědky, zastrašovat je nebo pokračovat v trestné činnosti.

"Případ ze zákona nemůžu veřejně komentovat," omluvil se soudce Krinke.

Zlínský krajský soud rozhodoval o Maslákovi v pátek dopoledne tři a půl hodiny bez přítomnosti veřejnosti. Na místě po celou dobu panovala tak rozsáhlá bezpečnostní opatření, jaká místní soud ještě nezažil.

"Před jednací síní hlídali dva zakuklení policisté se samopaly, dále dva členové justiční stráže. Další policisté v kuklách a neprůstřelných vestách stáli u vstupu a venku. Masláka pak do vazební věznice eskortovala kolona pěti policejních vozů," hlásil z místa redaktor MF DNES.

Gang podnikatelům zapaloval auta

Ve Zlíně měli s gangem vyděračů problémy zdejší podnikatelé, hlavně majitelé diskoték a hudebních nebo erotických klubů. Poté, co si začátkem loňského roku Maslák v centru města pronajal malou kancelář pro svou firmu na vymáhání dluhů s názvem Final Solution (Konečné řešení), začal gang od podnikatelů vyžadovat splacení vysokých, většinou fiktivních dluhů.

Kdo začal klást odpor, ten měl velké potíže. Vyděrači demonstrovali sílu například výhrůžnými vzkazy: Těš se na invalidní důchod! Došlo i na střelbu do aut a jejich zapalování (více o případu čtěte zde).

Kromě Masláka policisté na konci listopadu zadrželi na různých místech (mimo jiné na Jižních Svazích ve Zlíně nebo na Vsetínsku) čtyři členy gangu ve věku od 28 do 41 let. Hrozí jim až 12 let vězení. Všichni jsou vyšetřovaní na svobodě.

Na Slovensku Maslák využil díry v legislativě

Do Zlína se gang přestěhoval hned poté, co Masláka na konci roku 2011 pustil na svobodu soud ve slovenském Trenčíně. A to přesto, že mu za mafiánské praktiky hrozí výjimečný trest, kterým je na Slovensku dvacetileté vězení. Ve vazbě tam byl s krátkou přestávkou od září 2008, na svobodu se dostal údajně díky díře ve slovenské legislativě.

Maslák však opakovaně žaloval policisty, stěžoval si na soudce, obviňoval je z podjatosti, neustále měnil advokáty a jen v letech 2009 a 2010 podal deset žádostí na ochranu osobnosti.

Maslák coby vlivný člen slovenského podsvětí měl přezdívku "Postrach Považské Bystrice". Podle prokurátora se svými kumpány od roku 2007 cíleně zapaloval auta, rozbíjel okna kaváren a vybíral výpalné. Podle slovenských médií se Maslák nezastaví téměř před ničím a rozhodování soudců je ovlivněno strachem o vlastní bezpečnost.

"Slovenská strana nás o Maslákovo vydání nepožádala," poznamenal státní zástupce Jiří Zemek. Jak by se české úřady k případné slovenské žádosti postavily, odhadovat nechtěl.

,

Video