Slovenskou televizi ovládá strach

- Zaměstnanci STV nevěří, že po Mečiarově prohře přežijí čistky. Šíří se zvěsti, že televizní komplex v Mlýnské dolině bude prodán a vznikne nová a menší televize.

Atmosféra v budově STV připomíná v poslední době spíše odsouzeneckou celu než veřejnoprávní televizi. Po Mečiarově prohře se většina zaměstnanců začíná obávat msty nového vedení – jejich médium se před volbami naplno zapojilo do kampaně ve prospěch HZDS a nyní nikdo z  novinářů nevěří, že přežije nadcházející zemětřesení. V budově se šíří zvěsti, že celý obrovský komplex v Mlýnské dolině bude prodán a vznikne nová, menší veřejnoprávní televize, kde se bývalí zaměstnanci budou moci ucházet o práci. Nálada mezi nimi je potemnělá až zoufalá.

“Začali mě zdravit lidé, kteří mi po léta nemohli přijít na jméno. Mnozí si myslí, že půjdu pracovat do STV – což je hloupost - a chtějí se kamarádit”, směje se slovenský zpravodaj TV Nova Eugen Korda. Nyní už neslýchá nadávku “česká kurva”. “Je to k zblití, jsou to chudáci”, dodává Korda.

“Čištění” televize bude mít zřejmě na starost jeden z lídrů Slovenské demokratické koalice Ján Budaj – již několikrát přišel do budovy a vždy vyvolal další vlny hysterie. Hloubková čistka STV se zdá být nevyhnutelnou – televize před volbami, ale i dávno před nimi, odvysílala řadu kompromitujících materiálů o opozici, kterou pro ni natočili agenti tajné služby, lhala o skutečném stavu země a nedávala prostor opozičním politikům. Jeden z redaktorů, který si nepřál být jmenován, popisuje Mečiarovo televizní loučení s politikou, kdy měl premiér pláč na krajíčku, jako jednu velkou frašku. “Skončil Mečiarův projev a pak seděli s ředitelem televize Igorem Kubišem a smáli se, jak dobře zahrál dojetí”, říká redaktor.

Personální změny v STV mají ještě jeden pádný důvod – v roce 1994, kdy padl druhý Mečiarův kabinet a nastoupila vláda Jozefa Moravčíka, nedošlo k žádnému náznaku čistky. Moravčíkovi lidé nechtěli “být jako oni”. STV se jim pak odvděčila – v den voleb několikrát odvysílala připravenou scénku, jak bylo Mečiarovi znemožněno volit. Podle odborníků přinesl tento klip HZDS dvě až tři procenta hlasů, hlavně z řad nerozhodnutých voličů. Tato procenta pak rozhodla o tom, že Mečiarovo hnutí mohlo s dělnickým sdružením a národovci sestavit vládu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video