Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Slovenský úřad poprvé zakázal vývoz léků do zahraničí včetně Česka

  • 3
Slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv ve čtyřech případech zakázal prodat do zahraničí lék Lyrica od americké farmaceutické firmy Pfizer. Lék berou lidé s epilepsií nebo kvůli potlačení bolestí v souvislosti s poškozením nervů pacientů. Většina ze zakázaného vývozu přitom měla skončit v Česku.

"Státní ústav pro kontrolu léčiv nepovolil vývoz léku, protože by byla ohrožena jeho dostupnost," uvedla instituce. Podle ní hrozilo, že tisícovky pacientů na Slovensku by mohly mít v případě vývozu léku potíže s jeho koupí. A to by zkomplikovalo léčbu, protože za Lyricu neexistuje náhrada v podobě jiného léku.

Stejně jako z Česka i od sousedů se léky v hojné míře vyvážejí kvůli jejich nižší ceně. Zatímco však Slováci dokážou reexportům účinně zabránit, naše úřady zatím spíše přešlapují (více o tématu reexportu čtěte zde).

Zákaz na Slovensku přišel vůbec poprvé. Tamější ústav pro kontrolu léčiv získal možnost nepovolit vývoz letos v lednu. Od té doby musí každý, kdo chce lék vyvézt, získat speciální povolení. Bez něj lék nesmí opustit zemi.

V Česku takto přísná pravidla neplatí. Od dubna však musí každý provozovatel lékárny, který má zároveň i licenci na obchodování s léky, předem nahlásit, zda odebraný lék má k prodeji, či na vývoz. Léky ani po této změně mizet nepřestaly.

Jen překupníci nevydělají

Lékárníci a výrobci medikamentů proto volají po zpřísnění pravidel. Vzorem má být právě Slovensko. Ředitel Asociace inovativního a farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček už dříve iDNES.cz řekl, že Slovensko šlo v restrikci tak daleko, že speciální povolení tam musí mít každá krabička vyvezeného léku. To vedlo zpočátku ke kolapsu tamějšího lékového úřadu.

Dvořáček také upozornil na riziko toho, že takový zákaz může porušovat pravidla volného pohybu lidí a zboží v schengenském prostoru. Přesto zpřísnění podmínek výrobci léků i lékárníci podporují.

Většina léku Lyrica se zakázaným vývozem podle ČTK ze Slovenska měla putovat do Česka. Zákaz dovozu podle lékárníka Stanislava Havlíčka ovšem nebude znamenat nedostatek Lyricy v Česku. "Pro pacienta to nebude mít žádný dopad, jen nevydělají někteří překupníci," řekl iDNES.cz Havlíček s tím, že jmenovaný lék nyní v lékárnách nechybí a v Česku se prodává bez doplatku. "Na Slovensku je Lyrica levnější než u nás, tedy lék obchodníci vyváželi hlavně z této země, od nás tolik ne," dodal lékárník.

Z Česka i Slovenska mizí léky za miliardy

Podobná pravidla jako na Slovensku mohla platit i u nás. Při projednávání legislativy však vicepremiérka Karolína Peake dala podnět, aby ze zákona zmizelo přísnější ustanovení. A schválená novela tak pozbyla razance.

Vývoz léků do ciziny musejí slovenští distributoři od začátku letošního roku nahlašovat už před uskutečněním obchodu. V prvním čtvrtletí úřady dostaly více než 1 400 těchto oznámení. Zakázat vývoz léků mohou v případě, že v zemi hrozí jejich nedostatek, což by mohlo ohrozit zdravotní péči o pacienty.

Podle odhadů roční obrat při prodeji léků ze Slovenska do zahraničí činí kolem 300 milionů eur (7,8 miliardy korun). List Pravda napsal, že na pultech lékáren kromě Lyricy chybějí také léky na léčbu vysokého krevního tlaku, srdečních potíží nebo na ředění krve.

Z Česka se ročně vyvezou podle odhadu léky nejméně za 16,5 miliardy korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video