Slovenská tahanice o euroval se tyčila na hlavní stránce německého Handelsblatt

Slovenská tahanice o euroval se tyčila na hlavní stránce německého Handelsblatt | foto: Handelsblatt

Slovensko se díky debatě o eurovalu na den stalo středobodem světa

  • 22
Na rozhodnutí Slovenska o podpoře nebo zamítnutí evropského záchranného systému s trochou nadsázky čeká "celý svět". Dění v Bratislavě sledují novináři z celé Evropy, ale i z Japonska nebo USA. Slovenská vláda, která je na spadnutí, ale zahraniční novináře moc nezajímá.

Zprávy o zablokování záchranného systému slovenskou vládou, které by výrazně zhoršilo situaci zadlužených zemí v eurozóně, se objevily na hlavních stránkách většiny důležitých zpravodajských webů ve světě.

Debatu sledují třeba reportéři z britské BBC, německé ARD a ZDF, rakouské ORF či z amerických The Washington Post a The New York Times. Událost si ale nenechají ujít ani novináři ze vzdálenějších koutů světa: dění sledují například i tři japonské televize.

Hlavní stránka Die Presse
Francouzský zpravodajský web Les Echos
Britská BBC měla Slovensko na druhém místě

"Je mi líto, ale Japonci moc nevědí, kde Slovensko leží. Normálně napíšu o Slovensku tak jeden článek ročně, teď je to ale jiné. Slovensko hraje důležitou roli v plánech eurozóny," vysvětloval serveru Sme.sk Toru Tamakawa, zpravodaj tokijských novin Asahi Šimbun, který pokrývá oblast střední Evropy.

Plán na záchranu eura se hroutí

Slovenská vláda nemá dost hlasů

Osud slovenské vlády už tolik zájmu u japonského žurnalisty nebudí. "Já se nezajímám o přežití vlády. Podstatné je, jestli Slovensko podpoří euroval," upřesnil Tamakawa.

Schválení eurovalu je velkým tématem i v sousedním Rakousku. Odtud přijel vídeňský novinář Michal Werbowski. "I v Rakousku byla o eurovalu vážná diskuse, nakonec prošel jen s těžkostmi," přiblížil redaktor anglicky psaného deníku Vienna review.

Radičová spojila hlasování o eurovalu s důvěrou vládě

Šéf druhé nejsilnější strany na Slovensku Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík prohlásil, že poslanci strany dokument ani za cenu pádu vlády nepodpoří. Odsouhlasení eurovalu by podle SaS znamenalo porušení vládního programu. Na tento názor Radičová zareagovala slovy, že "vláda, která nevnímá změnu situace, si nezaslouží vládnout".

Slovensko je poslední zemí eurozóny, která dokument dosud neschválila. Pro nabytí platnosti nových pravidel fungování záchranného fondu je přitom nezbytný souhlas všech 17 států Evropské měnové unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video