(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Slovensko kvůli ochraně soukromí ruší rodná čísla. A vybere lidem nová

  • 267
Slovensko připravuje zrušení rodných čísel. Chce tak chránit soukromí obyvatel. Rodná čísla, která slouží k identifikací osob, má podle slovenského ministerstva vnitra nahradit jiný číselný kód. Z něj už nebude možné zjistit pohlaví a datum narození. Nový systém vyjde na 8,5 milionu eur.

Rodné číslo, které už desítky let dostává každý obyvatel Slovenska, se v současnosti skládá z deseti číslic. Jedinečná kombinace čísel umožňuje přesnou identifikaci osoby a lze z ní zjistit datum narození, jakož i pohlaví.

Právě ochranou citlivých osobních údajů zdůvodnilo ministerstvo vnitra zrušení rodných čísel. Ta obyvatelé země používají například při vyřizování různých záležitostí na úřadech nebo v soukromé sféře. Rodné číslo je také uvedeno v občanských průkazech a cestovních pasech.

Historie rodných čísel

Po vzniku samostatného Československa se zavedla "všeobecná občanská legitimace", předchůdkyně dnešní občanky. První rodná čísla se začala přidělovat v roce 1947. Rodné číslo, které nastoupilo po válce, se původně dávalo až od patnácti let, později od narození.

K rušení rodných čísel na Slovensku patrně nedojde najednou, ale postupně v rámci přechodného období, během kterého budou souběžně platit rodná čísla a nové identifikátory osob.

Po ukončení přechodné fáze budou úřady vydávat doklady místo uvedení rodného čísla pouze s novým desetimístným kódem. Ten se bude skládat z číslic a písmena, osobní údaje lidí z něj vyčíst možné již ale nebude. Zavedení nového systému podle Slovenského rozhlasu přijde na 8,5 milionu eur (233 milionů korun).

Kapacita stávajícího systému rodných čísel na Slovensku by postačovala ještě na zhruba 40 let. Následně by hrozilo, že se přidělená čísla budou opakovat.

Rodná čísla chtěla rušit Zemanova i Nečasova vláda

Zrušení rodného čísla se několikrát zvažovalo i v Česku. Už v roce 2001 s tímto návrhem přišel tehdejší ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla z vlády Miloše Zemana (více čtěte zde).

Stejný úmysl měla v koaliční smlouvě i pravicová vláda Petra Nečase. Kvůli možnému zneužití údajů kabinet zvažoval během roku 2012 rodná čísla výrazně omezit. Úplně skončit měla v horizontu desítek let (více čtěte zde). Návrh se ale nakonec nepodařilo prosadit.

Aktuální postoj ministerstva vnitra k budoucnosti rodných čísel redakce iDNES.cz zjišťuje.

Bojíte se zneužití vašeho rodného čísla?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 6. června 2015. Anketa je uzavřena.

NE
NE 1635
ANO
ANO 823
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video