Volič vhazuje svůj hlas do referenda o právu homosexuálních párů na Slovensku....

Volič vhazuje svůj hlas do referenda o právu homosexuálních párů na Slovensku. (7. února 2015) | foto: Reuters

Slovenské referendum o rodině neplatí. Odpůrců homosexuálů přišlo málo

  • 2380
Slovenští odpůrci homosexuálů neuspěli. V referendu o tom, jakému svazku lze říkat manželství, zda mohou páry stejného pohlaví adoptovat děti či zda má být sexuální výchova na školách nepovinná, sice na poměr hlasů vyhráli, celková účast ale zůstala hluboko pod 50 procenty. Referendum tak neplatí.

Volební místnosti se uzavřely ve 22 hodin a už o hodinu později byla sečtena téměř polovina okrsků. Hlasů bylo málo, v celé zemi přišlo k urnám zhruba 944 tisíc ze čtyř milionů registrovaných voličů (na výsledky se podívejte zde).

Aby bylo referendum platné, muselo by se ho bývalo zúčastnit více než polovina voličů, tedy zhruba 2,2 ze 4,4 milionu. Kvůli této podmínce ztroskotala všechna minulá slovenská referenda až na referendum o vstupu do EU. I to nynější.

Slováci v referendu odpovídali na dvě otázky o právu homosexuálních párů na manželství a adopci dětí (současná právní úprava to neumožňuje). Ve třetí otázce se také měli vyslovit k povinné účasti dětí na výuce týkající se sexuální výchovy a eutanazie.

Otázky referenda

Slováci odpovídali na dotaz, zda souhlasí s tím, aby:

  1. se manželstvím nemohlo nazývat žádné jiné soužití osob kromě svazku jednoho muže a jedné ženy
  2. párům nebo skupinám osob stejného pohlaví nebylo umožněno osvojení (adopce) dětí a jejich následná výchova
  3. školy nemohly vyžadovat účast dětí na vyučovaní v oblasti sexuální výchovy či eutanazie, pokud rodiče nebo děti samotné nesouhlasí s obsahem výuky

Už podle podle průběžných výsledků se ukázalo, že volit přišli hlavně odpůrci homosexuálních svazků. Víc než 90 procent účastníků referenda odpovědělo na první dvě otázky kladně a vyslovilo se tak proti manželství homosexuálů a výchově dětí páry stejného pohlaví. I ve třetí otázce má počet kladných odpovědí jasnou převahu a překročil 90 procent.

Referendum ale ztroskotalo na malé účasti - pro zhruba 79 % voličů otázky nebyly tak naléhavé, aby k referendu přišli.

Ještě krátce po 22. hodině měl přitom místopředseda Ústřední komise pro referendum Martin Poliačik mnohem optimističtější odhad. „Myslím si, že účast bude nižší než se očekávalo. Na začátku jsem odhadoval jako reálnou účast 35 procent. Teď si myslím, že to bude okolo třiceti,“ řekl deníku Sme.sk. Účast 21,4 % překonala i ty nejskeptičtější odhady.

Slovenský statistický úřad měl sečteny všechny hlasy (až na drobné zádrhele, tvořící řádově setiny procenta) krátce po půlnoci. Definitivní výsledky budou zveřejněny po schválení Ústřední komisí v neděli kolem 10. hodiny dopoledne.

Lidé jeli raději na hory

Jedním z prvních hlasujících v referendu byl římskokatolický arcibiskup Ján Babjak. „Nikdo nebere práva těm, kteří chtějí žít jinak. Mají rozum a svobodnou vůli, ale ať zase nikdo nesahá na práva rodin,“ řekl deníku Sme.sk po hlasování.

Lidská práva

Podle Všeobecné deklarace lidských práv mají muži a ženy právo bez jakéhokoli omezení (rasového, národnostního nebo náboženského) uzavřít sňatek a založit rodinu. V manželství mají stejná práva.

Úmluva OSN o odstranění všech forem diskriminace žen zase uvádí, že muži i ženy mají stejná rodičovská práva a povinnosti bez ohledu na jejich manželský stav.

Mnoho oblastí však hlásilo velmi nízkou účast, hodně lidí vyrazilo díky slunečnému počasí raději na lyže než k urnám. Vzhledem k potřebné 50procentní účasti, aby referendum platilo, to byla z pohledu lidí, kteří by odpověděli „ne“, funkční taktika.

Úplný nezájem o referendum projevila část Košic, Luník IX, kde žije převážně romská komunita. Od rána navštívilo tamější volební místnosti jen pár lidí. V Prešově zase místní upřednostnili před volbami Prešovské mistrovství v sáňkování. „Tímto přístupem chceme vyjádřit to, že jsou nám momentálně přednější jiné hodnoty než referendum,“ řekl jeden z organizátorů akce Michal Kačmár.

Přesto byla v Prešovském kraji nejvyšší účast ze všech slovenských regionů, dosáhla hodnoty 32 %. Nejmenší účast 16 % byla v Banskobystrickém kraji.

Aktivně hlasovali například mnozí občané Lendaku pod Tatrami, obce známé vysokým zastoupením věřících. Mnoho lidí přišlo k urnám v krojích a v místním kostele se modlili za dobrý průběh referenda.

Aktivisté bojující za práva LGBT (Lesbian Gay Bissexual Transsexual) komunity, kteří jsou přímými oponenty křesťanské Aliance pro rodinu, jež referendum svolala, neočekávali, že bude referendum platné. Stěžovali si však už na samotné hlasování, které zvedlo nenávistné nálady v zemi. Romana Schlesingerová z Qeer Leaders Fora se agentuře SITA svěřila, že jejímu kolegovi lidé na ulici nadávali a jednou ho vyhodili z tramvaje.

Aliance pro rodinu a papež versus Amnesty International

Křesťanští aktivisté z hnutí Aliance pro rodinu nabádali, aby lidé hlasovali pro tradiční podobu rodiny a ve třech otázkách odpověděli ano. Slováky v jejich snaze podpořil i papež František, který ve čtvrtek vybídl, aby bránili rodinné hodnoty. „Chci povzbudit všechny, aby pokračovali v zápase na obranu rodiny, životodárné buňky společnosti,“ uvádí papežovo poselství deník Sme.sk.

Podle slovenské pobočky Amnesty International (AI) by platné „ano“ v referendu znamenalo porušení mezinárodních úmluv o lidských právech.

„Referendum může vést k významnému kroku zpět v oblasti lidských práv na Slovensku. Pokud lidé v referendu odpovědí ano a na základě toho budou přijaty konkrétní zákony, podpoří Slovensko diskriminaci na základě sexuální orientace a podkope sexuální vzdělávání a výchovu společnosti (...) Výsledek ukáže, jakým směrem se Slovensko vydá, jestli bude plavat proti, nebo se vydáme s proudem evropských lidskoprávních norem týkajících se rovnosti,“ uvedla před sečtením hlasů ředitelka neziskové společnosti Jana Malovičová.

Tříletá platnost. Ale jen kdyby přišlo dost lidí

Pokud by referendum bylo platné - nyní už víme, že není - musel by slovenský parlament přijmout příslušné zákony odrážející vůli lidu. A tři roky, to je klíčové, by takový zákon politici nesměli změnit.

Většina evropských států povoluje svazek mezi osobami stejného pohlaví, ať už ve formě registrovaného partnerství nebo manželství. Slovensko dle aktuální zákonné úpravy patří k devíti zemím EU, které neuznávají žádnou formu svazku mezi osobami stejného pohlaví. Nepovoluje ani adopce. Současný stav tedy odpovídá požadavkům odpůrců širších práv homosexuálů - ovšem tento stav není na zmíněné tři roky „zamčený“.

Minulý rok Slovensko vydalo diskutovanou novelu ústavního zákona, která definuje manželství jako jedinečný svazek muže a ženy. Podle organizací zabývajících se lidskými právy byl už tento krok v rozporu s mezinárodním právem a právem Evropské unie.

Měli by mít homosexuálové a lesby možnost adoptovat dítě?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 10. února 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 5762
Ano
Ano 5761

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video