Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Slovensko razí politiku jednoho dítěte. Plné dávky dá jen na to první

  • 41
Slovensko má jednu z nejnižších porodností v Evropě a mezi Slováky jsou dvě děti neobvyklé a tři výjimečné. Na počtu narozených dětí se výrazně podílí půlmilionová romská menšina, v jejíž těžké sociální situaci je "porodné" a další dávky důležitým zdrojem příjmů. Stát chce však tyto dávky omezit.

Slovenský rozpočet je při zpomalujícím hospodářském růstu stále napjatější a tak vláda Roberta Fica vymýšlí, kde všude by se dalo ušetřit. S poměrně bizarním nápadem přišlo slovenské ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle návrhu zákona, který rezort připravil, by se porodné a další dávky při narození dítěte odstupňovaly podle počtu dětí.

Plné dávky by byly pouze na první dítě, u dalších by se razantně snižovaly. Na Slovensku se všeobecně ví, že mnohočetné rodiny jsou takřka výlučně záležitostí romské menšiny. Odhady počtu Romů (většina se jich ke své národnosti ve sčítáních z různých obav nehlásí) se na Slovensku pohybují kolem půl milionu lidí.

Zdůvodnění ministerstva práce a sociálních věcí je poměrně podivné. Státní tajemník resortu Jozef Burian připustil změnu v zákoně, která by brzy měla přinést sloučení dvou dávek - porodného a zvláštního příplatku. Oba příspěvky dnes činí 800 eur (asi 20 tisíc korun).

Podle Buriana by se nově měla tato částka pro první dítě navýšit, dalším v pořadí však z ní navrhuje ubrat. "Máme zájem posílit tento příspěvek na první dítě, a pak ho postupně snížit pro další děti," řekl státní tajemník ve slovenské veřejnoprávním rozhlase. Tuto úvahu zdůvodnil slovy, že například náklady na kočárek, postýlku a další věci jsou nejvyšší právě při narození prvního dítěte a pak klesají, protože další děti je dědí po svých starších sourozencích.

Jeden kočárek pro všechny děti

To, že nejde o nápad jednoho státního činitele, ale o skutečně vážně míněný návrh potvrdil pro slovenský deník Pravda mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Michal Stuška. "Ano, úvahy se ubírají i tímto směrem. Že by se třeba sloučený příspěvek na první dítě zvýšil na 900 eur, na druhé by byl v částce 600 a na třetí 500 eur. Ale zdůrazňuji, žádné definitivní slovo nepadlo, diskuse pokračují a zohledňují všechny souvislosti," uvedl Stuška.

Jak upozorňuje deník, rodiče s několika dětmi upozorňují, že úvaha ministerstva je nesmyslná, protože především u dětí s větším věkovým rozdílem se věci "nedědí". Sociologové pak varují, že zvýhodňování rodin s jedním dítětem by mohlo mít velmi neblahé demografické důsledky.

Podle analytika Jana Beránka je takový pohled vlády na rodinnou politiku nezodpovědný. "Chce trestat lidi za to, že mají děti. Namísto toho, aby se starala o zvyšování porodnosti, " namítá. Chystané opatření podle něj připomíná "politiku jednoho dítěte", kterou uplatňuje Čína.

Ani v Česku není porodné ušetřeno absurdit. Jeho základní výše je třináct tisíc korun, u dvojčat se ale zvyšuje jen na 19 500 korun. Na porodné však mají nárok jen matky, jejichž čistý měsíční příjem nepřesáhl 2,4násobek životního minima. Když se náhodou někomu narodí trojčata nebo čtyřčata, více peněz už matka nedostane (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video