Sídlo OSN v New Yorku | foto: AP

Příštím generálním tajemníkem OSN bude Slovák, spočítali si Maďaři

  • 34
Hned dvě žhavá železa v ohni mají Slováci v boji o prestižní post generálního tajemníka OSN - Miroslava Lajčáka a Jána Kubiše. Tvrdí to alespoň ve své analytické zprávě maďarská tisková agentura MTI, podle níž existují v rámci OSN dohody, že by nový generální tajemník měl být z východní Evropy.

Zní to trochu jako science fiction, ale při bližším pohledu má opravdu slovenská diplomacie dva favority na obsazení funkce generálního tajemníka OSN. Mandát Pan Ki-munovi vyprší až v roce 2016, ale diplomatický boj o toto křeslo už začal.

Oba slovenští favorité vystudovali slavný Moskevský státní institut mezinárodních vztahů (MGIMO), oba před převzetím úřadu ministra zahraničí Slovenska významně uspěli v důležitých funkcích ve světové diplomacii, oba představují špičku nejen slovenské, ale i evropské diplomacie.

Kubiš už vedl "malé OSN"

Miroslava Lajčáka (50) i Jána Kubiše (61) může česká diplomacie té slovenské jen závidět, zvláště proto, že oba byli původně zaměstnanci Černínského paláce a po rozpadu Československa se rozhodli pracovat na slovenském ministerstvu zahraničí. Oba přesto, že pochází z pětimilionového Slovenska, dosáhli na klíčové posty v evropské a světové diplomacii.

Ján Kubiš byl v letech 1998 až 2005 generálním tajemníkem "malého OSN", tedy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která sdružuje 57 států euroatlantického prostoru. OBSE hraje klíčovou roli například při monitorování demokratičnosti voleb nebo ve snahách o mírové řešení některých válečných konfliktů ve východní Evropě. Poté byl více než dva roky slovenským ministrem zahraničí (2006 až 2009) a dnes je pověřencem generálního tajemníka OSN pro Afghánistán.

Současný ministr zahraničí Slovenska Miroslav Lajčák dosáhl obdobných úspěchů. Byl evropským "protektorem" v Bosně a Hercegovině (2007 až 2009), v Evropské diplomatické službě měl pod sebou celou východní Evropu (2010 až 2012) a dá se říci, že ještě větším úspěchům na mezinárodním poli mu zabránilo dvojnásobné povolání do křesla šéfa slovenské diplomacie premiérem Robertem Ficem.

Východoevropská skupina je na řadě

Podle nepsaných pravidel světové organizace generální tajemník s pětiletým funkčním obdobím vzejde rotačním systémem z pěti geografických regionů. Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN vlastního kandidáta nestaví.

Východoevropská skupina, mezi jejíž 23 členů patří i Slovensko, dosud nikdy neměla svého zástupce na nejvyšším postu OSN. Pořadí by proto nyní mělo padnout na ni, tvrdí agentura MTI ve své analýze. "Slovensko může mít dva potenciální kandidáty v osobách předních diplomatů a jmenuje právě Kubiše a Lajčáka," píše MTI.

Vývoj před volbou nového šéfa OSN mohou podle MTI ovlivnit i vnější faktory, jako například personální pohyby související se sestavováním nové Evropské komise, protože té současné příští rok vyprší mandát. "Pokud některý východoevropský politik neuspěje v úsilí o získání vyhlédnutého postu, pak se Evropská unie může pustit do lobbování, aby dotyčný získal pozici generálního tajemníka OSN," dodává MTI.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video