Slovensko odmítá změnit hranice

Kasárna - Slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan dal najevo, že Slovensko odmítá uvažovat o změně státních hranic kvůli sporu o pozemky pod českými chatami v rekreační oblasti Kasárna na Zlínsku. Podle něj by se konflikt měl vyřešit u slovenských soudů. S jeho názorem souhlasí i český ministr Jan Kavan.

Kavan prohlásil, že česka strana bude rozhodnutí slovenských soudů respektovat.

"Kavan mi řekl, že by bylo dobré, kdyby rozhodování slovenských soudů netrvalo dlouho. V tomto smyslu jsem přislíbil potřebnou intervenci," řekl slovenský ministr Eduard Kukan.

Nedávno ovšem ministr vnitra Stanislav Gross prohlásil, že by bylo dobré hranici posunout. "Domnívám se, že by stálo za to, abychom se opět pokusili otevřít otázku případné změny státní hranice v tomto malém úseku, což je zhruba 35 hektarů," uvedl ministr Gross.

Na konci května budou předsedové obou vlád Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda o sporu na Kasárnách jednat v Praze.

Oddíly čekají na jednání premiérů
Sportovní organizace SK Zlín a TJ Moravan Otrokovice, které na Kasárnách vlastní chaty, se hodlají na soud obrátit až v případě, že se nedohodnou premiéři obou zemí.

"Rozhodneme se až potom," potvrdil předseda Lyžařského klubu Javorník Leopold Bednařík.

Oddíly zatím nejsou schopny říct koho a za co by ve sporu o žalovaly.

Co je předmětem sporu
Po rozdělení Československa v roce 1993 navrhla komise, složená ze zástupců obou zemí, podobu česko-slovenské hranice. Při přerovnávání a posunování hraničních kamenů se rozhodlo, že část Kasáren připadne Slovensku. Takto tomu bylo už v době Rakouska-Uherska.

Na tomto území, asi 35 hektarů, stojí několik chat a lyžařských vleků, které provozují převážně sportovní oddíly ze Zlínského kraje. Na věci by to nic neměnilo, kdyby starosta Makova, do jehož katastrálního území Kasárna patří, nezačal pozemky pod chatami prodávat Slovákům. Někteří z nich potom začali vyhrožovat majitelům chat, že nechají jejich objekty zbořit. Mají totiž s pozemky vlastní záměry.

Prodej pozemků se už nelíbí ani Slovákům
Proti prodeji pozemků pod českými chatami se nebouří už jen čeští chataři, ale i stovky domácích občanů.

Obecní zastupitelstvo v Makově, pod něž Kasárna spadají, v únoru schválilo prodej pozemků pod chatami českého Sportovního klubu Zlín a Tělovýchovné jednoty Moravan Otrokovice místním podnikatelům Jánovi Dorociakovi a Štefanu Bajcarovi o rozloze více než 4500 metrů čtverečních za patnáct slovenských korun za metr.

Místní občané však s prodejem nesouhlasí, protože tržní cena pozemků dosahuje nejméně dvě stě korun za metr čtvereční. Vedení obce tak připravilo obecní pokladnu nejméně o 840 tisíc slovenských korun.

Místní občané v petici, doručené zastupitelstvu, žádali zrušit usnesení o prodeji pozemků, jakož i to, aby se každý další prodej uskutečnil veřejnou dražbou.

Zastupitelstvo vzalo petici na vědomí, ale žádost o zrušení usnesení odmítlo. Nespokojení občané si však míní stěžovat na postup samosprávy u nejvyšších zákonodárných orgánů.

Česko-slovenské hranice v Beskydech, Kasárna - Makov

Chataři v oblasti Kasáren mají velmi smíšené pocity, dojmy i zážitky. Tomu, že by se ministerstva obou států (Česka a Slovenska) mohla domluvit a hranice změnit, příliš nevěří.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video