demonstrace proti norskému Barnevern

demonstrace proti norskému Barnevern | foto: iDNES.cz

Barnevern musí vrátit slovenskou holčičku, kterou odebral neslyšící matce

  • 235
Slovensko-norská rodina uspěla u soudu s Barnevernem. Norská sociálka by podle soudního rozhodnutí měla vrátit holčičku, kterou odebrala na jaře loňského roku. Stále se však může odvolat. Argumentem pro odebrání byl nedostatečný oční kontakt s matkou, která je neslyšící.

„Můžeme potvrdit, že soud včera rozhodnul ve prospěch rodiny a doporučil téměř po roce návrat dítěte od pěstounů do rodiny,“ oznámil ve čtvrtek Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových, který je s rodiči v kontaktu.

Úředníci Barnevernu mají blíže neurčenou dobu na podání odvolání proti soudnímu rozhodnutí. „Do uplynutí této lhůty nebudeme po dohodě s rodinou zveřejňovat detaily,“ doplnil petiční výbor.

Na začátku února padlo před norským soudem další rozhodnutí, které úřadu nařídilo vrátit devítiměsíční holčičku česko-norskému páru. Dítě bylo rodičům odebráno na konci minulého roku. Ve prospěch rodičů rozhodla nemocniční dokumentace, která vyvrátila falešnou argumentaci Barnevernu (více zde).

Na soud v Norsku pak stále čeká Eva Michaláková. Odvolací řízení se mělo konat už ve dnech 23. až 26. února, bylo však odloženo. Soud údajně nesehnal tlumočníky a advokátům rodiny to oznámil jen několik dní předem. „Soudce, který má soudu předsedat, začal shánět tlumočníky až tento týden, ačkoli termín jednání nařídil už v prosinci,“ uvedl v únoru právník Pavel Hasenkopf, který Michalákovou v Česku zastupuje.

Michaláková se odvolala proti rozhodnutí krajské komise z října loňského roku, kdy jejího mladšího syna poslala k adopci k současným pěstounům. U staršího syna pak matka přišla o rodičovská práva (více o rozhodnutí zde).

Ministři chtějí kvůli norským kauzám za Zemanem

Kvůli kauzám českých dětí, které v cizině z rodin odebraly tamní úřady, by se rádi s prezidentem Milošem Zemanem sešli ministryně práce Michaela Marksová a šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). Jednat chtějí také o prezidentově návrhu mezistátní smlouvy s Norskem o postupu při ochraně dětí. Případné smlouvy mezi Norskem a Českem vyvolaly před pár dny spor mezi Hradem a Zaorálkem. Zeman oznámil, že se na znění dohody s ministrem dohodl, Zaorálek to popřel (více o sporu kvůli Norsku zde).

„Chceme s panem ministrem Zaorálkem jít za panem prezidentem a spíš než přes média si to možná vyříkat osobně,“ uvedla Marksová. Podle ní norské úřady odebraly v posledních šesti letech tři české děti, jedno se vrátilo k rodičům. „Ve Velké Británii je to téměř 200 odebraných dětí. Ptám se, proč se pan prezident zaměřuje na Norsko a neříká nic o Velké Británii. Mezitím jsou ještě jiné země, kde máme víc odebraných dětí než tři v Norsku,“ řekla.

Důvody odebrání jsou podle ní stejné, jaké by byly i v Česku - příslušný úřad situaci vyhodnotí a rozhodne, že dítě už v rodině nemůže zůstat, protože by to ohrožovalo jeho život či zdraví.

Podle Zaorálkovy mluvčí Michaely Lagronové termín schůzky s prezidentem zatím nebyl stanoven. „Nový návrh smlouvy neřeší vydávání dětí, ale sociálně právní ochranu. Garantem musí tedy být ministerstvo práce,“ uvedla mluvčí. Právníci ministerstva zahraničí návrh analyzovali, dokumenty předali resortu práce. Zemanova smlouva vznikla ve spolupráci s podporovateli rodin odebraných dětí, prezident přeložil už druhý její návrh.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video