Slovensko má nového ministra obrany

Novým slovenským ministren obrany byl jmenován bývalý velvyslanec v České republice Jozef Stank. Resort pro něj uvolnil Pavol Kanis ze Strany demokratické levice (SDL), který rezignoval po skandálu kolem financování nákladného rodinného sídla. Po týdnech nejasností i vášnivých sporů stačilo vedení SDL jen několik hodin na Stankovu nominaci. Tu okamžitě akceptovali jak slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, tak prezident Rudolf Schuster.

"Přestože jsem si vědom svých nedostatků, takováto nabídka se neodmítá. Nicméně o svých slabých místech bych podrobněji diskutovat nechtěl."

Jozef Stank, dlouholetý politik, státní úředník a diplomat, přece jen připustil, že handicapem může být i jeho dlouholetá absence na Slovensku. "Tamní reálie znám do značné míry jen zprostředkovaně." Stanka ovšem může tato skutečnost na druhé straně favorizovat. Není zatím tak úzce svázán s žádnou zájmovou skupinou kolem ministerstva a může začít u čistého stolu.

Odstupující ministr Kanis byl kritizován za to, že někteří jeho podřízení měli neoprávněně obchodovat s armádními nemovitostmi a výzbrojí.

Jozef Stank, vzděláním technik, považovaný za zdatného diplomata spojil v minulosti svou kariéru s komunistickou stranou. Od roku 1986 zasedal jako poslanec ve Federálním shromáždění. Stanul v čele komise pro dohled nad vyšetřováním událostí 17. listopadu 1989 a předsedal Sněmovně národů v kooptovaném porevolučním parlamentu. Od roku 1990 oblékal politický dres SDL.

V úřadu velvyslance Slovenské republiky působil Jozef Stank v Praze od roku 1998 a podle diplomatických zdrojů se velmi dobře orientuje v českém politickém prostředí. Za vynikající lze v této souvislosti označit zejména jeho kontakty v ČSSD.

Odstupující ministr obrany Pavol Kanis, který byl přinucen rezignovat, protože nedokázal vysvětlit, kde vzal miliony na výstavbu rodinného domu v Bratislavě, je se svým nástupcem spokojen. "Považuji to za nejlepší alternativu ze jmen, která se v posledním období objevovala."

Ministr Kanis měl pravděpodobně na mysli také Jozefa Tuchyňu, bývalého náčelníka generálního štábu. Jeho kandidaturu torpédoval před více než týdnem premiér Dzurinda s ohledem "na nejvyšší národní zájmy Slovenska".

Postkomunistická Strana demokratické levice, která si v duchu koaliční smlouvy nárokuje resort obrany, tak musela rychle hledat osobnost méně spjatou s minulým režimem, ale zejména s jejím mocenským aparátem. Rozhodujícím faktorem byly jistě ambice Slovenska vstoupit pokud možno co nejdříve do NATO.

Jozef Stank, který byl o své kandidatuře vyrozuměn jen pár dní před plánovaným nástupem do úřadu, chápe jako svou prioritu právě integraci aliance. "Podle mého názoru naše země zmeškala šanci z roku 1994, kdy stála na stejné startovní čáře s Českou republikou, Polskem a Maďarskem," řekl Stank, který zároveň odmítl možnost referenda o vstupu do NATO tak, jak ho chce poměrně silná slovenská opozice v čele s HZDS.

Slavnostního přípitku ke jmenování nového slovenského ministra obrany Jozefa Stanka (druhý zleva) se zúčastnili i zleva: předseda parlamentu a vládní Strany demokratické levice (SDL) Jozef Migaš, premiér Mikuláš Dzurinda, prezident Rudolf Schuster a bývalý ministr obrany Pavol Kanis, 3. ledna 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video