Livia Klausová se oficiálně stala velvyslankyní na Slovensku. Funkce se ujala poté, co v pondělí dopoledne předala slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi pověřovací listiny (16. prosince) | foto: ČTK

Klausová: Kritizují mě kvůli jménu, žádné výjimky jsem neměla

  • 27
Livia Klausová je přesvědčena, že kritika ohledně jejího vyslání na Slovensko souvisí s tím, že je chotí bývalého prezidenta. Velvyslankyní se oficiálně stala v pondělí, kdy slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi předala pověřovací listiny.

"Ty výhrady jsou kvůli mému jménu, ne kvůli tomu, co umím, jakou mám kvalifikaci a jak budu dělat svou práci. Já doufám, že práci budu dělat dobře, a tím přesvědčím všechny ty, kteří mají výhrady, že je to místo, kde mohu napomoci k tomu, aby vztahy (mezi ČR a Slovenskem) zůstaly velmi dobré," prohlásila Klausová.

Vystudovaná ekonomka čelila v Česku kritice, že není kariérní diplomatkou. Její vyslání na Slovensko prosazoval prezident Miloš Zeman, který se kvůli tomu nepohodl s bývalým ministrem zahraničí a svým protikandidátem v letošní prezidentské volbě Karlem Schwarzenbergem.

"Neměla jsem žádné výjimky. Nastoupila jsem na ministerstvo zahraničních věcí, tam jsem prošla vší povinnou předvýjezdovou přípravou jako každý velvyslanec," řekla sedmdesátiletá diplomatka, která se narodila v Bratislavě, kde ovšem nevyrůstala.

Klausová soudí, že role bývalé první dámy ji v nové funkci pomůže, a to i díky kontaktům, které si v minulosti vybudovala. "Byla jsem sice na druhé straně, ale viděla jsem všechno, co je dobře, ale i to, co není úplně dobře. Toho se budu chtít vyvarovat," řekla. Ambasádu i jí osobně v nové funkci prý čeká "perný rok". "Nejenom že je spousta výročí, ale ta první zkouška ohněm bude po ustavení naší vlády, kdy budeme organizovat přijetí vrcholných představitelů (na Slovensku). Zároveň nás čeká společné zasedání vlád," uvedla.

Dodala, že z pozice velvyslankyně hodlá usilovat o to, aby se Česko a Slovensko od sebe příliš nevzdalovaly. "Vztahy mezi našimi zeměmi jsou v tom nejlepším slova smyslu standardní, ale mají výjimečný charakter. Ta výjimečnost je v tom, že ty vztahy probíhají nejen na nejvyšší politické úrovni," řekla. Žádné vážnější problémy ve vzájemných vztazích obou států bývalé federace podle ní neexistují.

Konzulát v Košicích nebude

Klausová také plánuje pravidelně navštěvovat různé regiony Slovenska. Početná česká krajanská komunita žije například v Košicích. Její představitelé by uvítali například obnovení činnosti českého konzulátu na východním Slovensku, což by krajanům ulehčilo hlasování ve volbách.

S opětovným otevřením konzulátu v Košicích se podle Klausové nepočítá. "Já doufám, že krajané na Slovensku nemají velké problémy, když to vezmeme ve srovnání s krajanskými komunitami ve vzdálenějších zemích, právě pro tu blízkost a výjimečné vztahy mezi našimi zeměmi," míní Klausová.

Exprezident Václav Klaus nebude s chotí žít v Bratislavě. "Bude pracovat v Institutu Václava Klause. Určitě mě přijede navštívit," poznamenala velvyslankyně.

Ačkoliv bývalý prezident se netajil svým rezervovaným postojem vůči EU, Klausovou to prý neovlivní. "Nejsem tady za paní Klausovou. Politika je dána tím, jakou politiku bude zastávat vláda naší země a tu politiku bude z principu zastávat i velvyslankyně," uzavřela.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video