Mikuláš Dzurinda je vyzýván, aby kvůli korupční aféře Gorila odešel z politiky. Ilustrační foto.

Mikuláš Dzurinda je vyzýván, aby kvůli korupční aféře Gorila odešel z politiky. Ilustrační foto. | foto: ČTK

Slovenskem cloumá největší korupční kauza, nové strany láká ke kampani

  • 28
Slovenské strany využívají v kampani k březnovým volbám údajného podplácení politiků a vysokých úředníků v letech 2005 a 2006. Aféry zvané Gorila se chopily zejména partaje, které vznikly v posledních letech. V korupční kauze proto nefigurují.

Na podezření z největší politické korupce v zemi poukazuje údajný spis tajné služby pod názvem Gorila, který od konce minulého roku koluje po internetu. Někteří politici a policisté potvrdili, že přinejmenším část informací ze spisu s přepisy odposlechů o ovlivňování privatizace a dalších rozhodnutí státu finanční skupinou Penta za druhé vlády Mikuláše Dzurindy je pravdivá.

V parlamentu máme goril mnoho

Vládní Svoboda a solidarita (SaS) použila na jednom ze svých mítinků plyšovou opici, kterou posadila do klece. "Slovensko touto kauzou žije a mělo by žít do té doby, dokud gorily nebudou potrestány. Těch goril máme ve vládě i parlamentu mnoho," uvedla státní tajemnice ministerstva sociálních věcí Lucia Nicholsonová, která znovu kandiduje za liberály.

Gorila jako volební tah

Podle politologů se korupční aféra dostala do pozornosti politiků kvůli předčasným volbám, které se uskuteční v březnu. Část politických stran se i tímto způsobem prý snaží bodovat u voličů. Netradičně na případ údajné korupce upozornil politický bouřlivák a šéf nového seskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič. Stávající poslanec na budovu sněmovny instaloval tabuli s vyobrazením gorily s banánem. Vysloužil si za to kritiku vedení parlamentu i předáků stran, podle kterých Matovič ve snaze upoutat pozornost na svou politickou stranu přestřelil. Informace o spisu Gorila využila ke své prezentaci na webu i nově založená strana 99% - občanský hlas.

SaS, jež vznikla teprve před třemi lety, využila aféru i ke kritice šéfa nejsilnější vládní strany SDKU-DS Dzurindy, jakož i místopředsedy strany a ministra financí Ivana Mikloše.

Oba politici by podle šéfa liberálů Richarda Sulíka měli odejít z politiky. Představitelé SaS ale také čelili otázkám kvůli tomu, že se v minulosti setkávali se zástupci Penty.

Dzurinda, ministr zahraničí v dosluhující vládě premiérky Ivety Radičové, se kvůli korupční aféře dostal pod tlak poté, co ministr Daniel Lipšic za KDH minulý týden oznámil, že předseda SDKU-DS jako premiér dostal informace o podezřeních z korupce.

Dzurinda financování popírá

Lipšic současně uvedl, že tajná služba akci Gorila uskutečnila; zatím ale není jasné, zda se informace zveřejněné na internetu shodují se spisem v archivu Slovenské informační služby.

Na Lipšicovy výroky obvykle umírněný Dzurinda reagoval slovy, že policie pod ministrovým vedením za rok a půl s vyšetřováním nepohnula a že ministr se "úplně zbláznil". Ministra také upozornil, že premiér nemá vyšetřovací pravomoci.

Bývalý předseda vlády od propuknutí aféry na konci minulého roku opakovaně popíral, že jeho vláda byla ovlivňována finančními skupinami. Podezření z korupce zkoumala policie už v minulosti, prokuratura vyšetřování případu ale zastavila. Obnovila ho až letos, kdy Lipšic zřídil zvláštní vyšetřovací tým.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video