Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Radek Miča, MAFRA

Slovenské volby byly horší než v Afghánistánu, tvrdí opozice

  • 14
Regionální volby na Slovensku byly zkorumpovanější než ty v Afghánistánu, prohlásil v televizi STV opoziční poslanec Ivan Mikloš z SDKÚ. Upozorňoval na fakt, že během krajských voleb, které proběhly v polovině listopadu, autobusy svážely Romy z osad přímo do volebních místností.

Kandidáti na župany (obdoba našeho hejtmana) podle slovenského tisku platili tři až čtyři eura za hlas ve svůj prospěch.

Z některých osad, zejména těch kolem Levoče, z nichž při předchozích volbách přišli hlasovat jen jednotlivci, tentokrát přicestovaly stovky volbychtivých občanů.

Policie: Nic se nestalo

Podle policie však letošní volby proběhly naprosto v pořádku. "Nic podstatného se nestalo, svážení někoho k volbám může být sporné v rovině etické, ovšem v rovině trestněprávní není ze zákona zakázané," řekl včera MF DNES mluvčí slovenského prezidia policejního sboru Martin Korch.

Jinými slovy, autobusy a dodávky sice Romy k urnám svážely, nicméně policie nezjistila, že by Romům za hlasy někdo platil.
Takové šalamounské vyjádření však mnohým na Slovensku připadá dost absurdní.

"To, že něco policie neuměla prokázat, neznamená, že se to neděje," komentoval vyjádření policejního prezidia Juraj Kiss ze společnosti Ludia proti rasizmu.

Zneužívání bídy obyvatel osad je podle něj slovenským folklorem a nekonalo se letos poprvé.

Hlasy se na Slovensku kupují odjakživa

"Kupování hlasů je na Slovensku rozšířený jev a my na něj upozorňujeme už několik let. Dělo se to i při parlamentních volbách," doplnil Laco Oravec z Institutu Milana Šimečky.

Ačkoli se letos v souvislosti s kupováním hlasů skloňovalo nejvíce jméno prešovského župana Petera Chudíka z Ficova Smeru, podle expertů na romskou problematiku nejsou ani ostatní kandidáti úplně čistí.

"Zdá se, že to neorganizují přímo volební centrály, je to spíš individuální strategie jednotlivých kandidátů z různých stran," řekl Oravec.

Přímo v terénu se pohyboval Stano Daniel, který byl členem obvodní volební komise ve Spišské Nové Vsi.

"Během voleb jsme měli několikrát podezření na kupování hlasů, ovšem pravomoci volební komise končí za dveřmi volebních místností. Dál už je to na policii. Navíc osoby, kterých se to týká, už v tom umějí velmi dobře chodit, těžko jim někdo něco dokáže," uvedl.

Zprávy o kupčení s politickou přízní mohou být nejen znepokojující realitou, ale někdy i způsobem boje. "Například o jednom kandidátovi se šířila fáma, že jej policie sebrala za kupování hlasů. Nebyla to pravda. Jeho voliče to mohlo odradit," upozornil Daniel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video