Děti gaye za rodiče nechtějí, tvrdí slovenští křesťané. S klipem narazili

  • 169
Slovenské televize odmítají odvysílat spoty křesťanských aktivistů, kteří se snaží podpořit únorové referendum o ochraně tradiční rodiny a zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví. Organizace Aliance za rodinu, která za vypsáním referenda stojí, už oznámila, že kvůli diskriminaci na televize podá žalobu.

„Domníváme se, že jde o omezení svobody slova a vylučování názoru jedné strany. V této otázce bude muset rozhodnout soud,“ řekl novinářům mluvčí Aliance za rodinu Anton Chromík. Nepředpokládá ale, že by soud vynesl verdikt už do začátku února, kdy se referendum uskuteční.

Spot na podporu referenda se mezitím objevil na internetu. Vystupuje v něm dítě, které přišli vyzvednout adoptivní rodiče - dva muži, jež se drží za ruce. Malý chlapec se ptá, kde je máma.

Slovenské zákony nepřikazují televizním stanicím vysílat v kampani před referendem reklamní spoty. Nejsledovanější televize Markíza svůj odmítavý postoj k propagaci lidového hlasování zdůvodnila tím, že v reklamních příspěvcích nedá prostor podporovatelům ani odpůrcům referenda. Spoty nevládní organizace nehodlá vysílat ani další soukromá televize Joj, ani veřejnoprávní rozhlas a televize (RTVS).

Rozhodující bude účast, ukazuje statistika

Chromík upozornil, že před referendem o vstupu Slovenska do Evropské unie, jejímž členem se země stala v roce 2004, kampaň v mediích byla. Nevládní organizace chce podáním zmiňované žaloby zabránit tomu, aby se nynější situace s odmítáním spotů opakovala v budoucnosti. „Když se to stalo nám, za rok se to může stát někomu jinému. Toto by se v demokracii stávat nemělo,“ doplnil další představitel Aliance za rodinu Peter Kremský.

V plebiscitu budou obyvatelé pětimilionového Slovenska rozhodovat, zda má být párům nebo skupinám osob stejného pohlaví umožněna adopce a následná výchova dětí. Vyjádří se i k návrhu, aby se manželstvím nemohlo nazývat žádné jiné soužití osob kromě svazku jednoho muže a jedné ženy. Třetí otázka se týká toho, aby školy nemohly vyžadovat účast žáků na vyučování v oblasti sexuální výchovy nebo eutanazie.

Pro platnost celostátního hlasování se na Slovensku vyžaduje účast nadpoloviční většiny občanů. Právě na této podmínce ztroskotalo až na jednu výjimku, a to zmiňovaném referendu o vstupu do EU, všech dalších šest lidových hlasování v novodobé historii Slovenska.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue