Slovenské Romy lákají do Česka dávky

  • 1704
Romové z chudých slovenských osad zjistili, že po vstupu do Evropské unie snadno získají trvalý pobyt v České republice. Ten jim otevírá dveře k vyšším sociálním dávkám z české státní pokladny. Slovenská vláda totiž dávky tvrdě seškrtala.

Ladislav Bílý ze slovenské romské osady v Jaromnici posílal každé léto děti na prázdniny k babičce do Ostravy.

Letos přijela celá rodina, která čítá deset lidí, a už v Česku zůstala. Dvoupokojový byt teď obývá patnáct lidí.

Jeho devětačtyřicetiletá nájemnice Mária Bílá v něm má přesto pořádek. "Každý se může přijít podívat, jak žijeme. Nemám se za co stydět, zrovna jsem douklízela," zve žena dál.

Kdyby sama neukázala hromadu zastlaných peřin v pokoji, nikoho by nenapadlo, že v bytě s plovoucími podlahami žije tolik lidí. "V noci rozkládáme sedačku a dáváme matrace na zem. Dvě z dětí spí o dvě patra výš u dcery," líčí.

Protože se početná romská rodina přistěhovala z členské země Evropské unie, získala trvalý pobyt a pobírá zhruba jedenadvacet tisíc korun v sociálních dávkách od státu.

Na Slovensku mohou po reformě získat v dávkách nejvýše 10 500 korun. Rodina Bílých však tvrdí, že nepřišla kvůli penězům. "Nejstarší děti nás přesvědčily, abychom žili tady," říká dvaatřicetiletý syn majitelky bytu, Ladislav Bílý. Ten je otcem osmi potomků ve věku od tří do patnácti let.

Chyběla jim koupelna i kino
Rodině vadilo, že v osadě na Slovensku neměli koupelnu ani splachovací záchod. Děti si do romské školy nosily jen přezůvky.

"Nedávali jim domů učebnice, sešity ani úkoly. V osadě nebylo ani kino či diskotéka. Tady mají děti všechno a chodí do různých kroužků. Chceme, aby z nich něco bylo," líčí muž. "Kdo jiný jim měl pomoci než já. Neporušujeme tím žádné zákony," dodává jeho matka Mária Bílá.

Starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková, nová senátorka za ODS, však příchod Bílých nese nelibě. Před lety nabízela místním Romům peníze na vystěhování do Kanady a teď hledá možnost, jak omezit příliv Romů alespoň do obecních bytů.

"Jen do našeho obvodu se po vstupu země do Evropské unie přistěhovaly už nejméně čtyři rodiny ze Slovenska, kterým teď vyplácíme sociální dávky," říká mluvčí radnice v Mariánských Horách Táňa Kantorková. "Žádný zákon neumožňuje omezit počet lidí v bytě, takže nejspíš budou přicházet další," varuje.

Několik slovenských rodin už zamířilo i na sever Čech. Místostarosta Chomutova Rudolf Kozák míní, že sociální turistika nezaměstnaných Romů představuje časovanou bombu, kterou by měla řešit bezpečnostní rada státu.

"Vlastníci bytů by měli mít právo udělovat souhlas k přihlašování nájemníků do bytu. Není přece možné, aby dva pokoje obývalo třeba dvacet lidí," míní Kozák, který se obává, že vlna přistěhovalců tvrdě zasáhne státní rozpočet.

"Já v tom problém nevidím. Stejné podmínky jsou v celé unii," řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, do jehož resortu patří vyplácení sociálních dávek.

Rodina Bílých ze Slovenska se přistěhovala ke své babičce do Ostravy. V obecním bytě 2 + 1 teď žije patnáct lidí. Protože Bílí získali trvalý pobyt, mají nárok na české sociální dávky, dvakrát vyšší než na Slovensku. (15. prosince 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video