Slovenské ´ano´ unii spasila dvě procenta

  • 709
První neoficiální výsledky slovenského referenda dávají zapravdu slovům Mikuláše Dzurindy: Slováci řekli "ano" unii. Plebiscit měl však namále. Bylo třeba, aby k urnám přišlo alespoň 50 procent všech voličů. Podle oficiálních výsledků jich dorazilo jen o 2,15 procenta více.

Podle oficiálních výsledků se tedy referenda zúčastnilo 52,15 procenta voličů, ano řeklo unii 92,46 procenta z nich. Proti vstupu do EU hlasovalo jen 6,2 procenta lidí.

Předseda komise Július Fodor během ceremoniálu, kterého se zúčastnilo celé vedení země v čele s prezidentem Rudolfem Schusterem a premiérem Mikulášem Dzurindou, uvedl i konkrétní čísla, vzešlá ze 79 okresů a 5100 volebních okrsků.
 
Pro unii hlasovalo 2 012 870 voličů, proti 135 031. Celkový počet registrovaných voličů činil 4 174 097, hlasovací lístky si vyzvedlo 2 176 990 občanů (52,15 procenta), odevzdaných platných hlasů bylo 2 147 901, neplatných 27 488.

"Je rozhodnuto. Občané SR se rozhodli, že chtějí vstoupit do EU. Budoucnost naší země tak dostala nový rozměr. Blahopřeji celému Slovensku k historickému rozhodnutí," prohlásil v děkovném projevu předseda parlamentu Pavol Hrušovský, do jehož rukou referendová komise odevzdala výsledky. 

Do poslední chvíle nebylo jasno
Že Slovensko spojilo svou budoucnost s EU, už v sobotu oznámil v centru Bratislavy premiér Mikuláš Dzurinda.

"Referendum je platné a drtivá většina obyvatel řekla ano," prohlásil.

Z předběžných výsledků nebylo do poslední chvíle jasné, jestli účast překročila potřebných 50 procent. Konečné výsledky budou před polednem.

Premiér Mikuláš Dzurinda poděkoval vpodvečer všem od Medzilaborců po Záhoří, kdo se o úspěch zasloužili. "Hodně štěstí v Evropské unii!" zvolal k pár desítkám občanům, kteří se v historickém centru shromáždili.

Už sú tuná!
(glosa)

První den zalarmoval politiky
V pátek, první den referenda, nepřekročila účast třicetiprocentní hranici. V noci se proto setkali šéfové parlamentních stran a vyzvali k větší účasti. V poledne apelovali na voliče tři nejvyšší ústavní činitelé.

"Úspěch je stále nejistý," burcovali prezident, předseda parlamentu a premiér pouhé dvě hodiny před uzavřením volebních místností.

Během referenda však neprobíhal žádný průzkum a veškerá čísla jsou jen hrubé odhady. Oficiální výsledky padnou až v neděli před polednem.

Politologové předpokládají, že ani neplatnost hlasování by nezabránila Slovensku vstoupit do unie - přístupovou smlouvu by prostě schválil jen parlament a prezident. Pověst země by však utrpěla.

K výsledkům referenda o vstupu země do EU pogratulovali dnes Slovenské republice předseda vlády Vladimír Špidla (ČSSD) a ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU- ČSL). Poznamenali, že výsledek plebiscitu je pro Slováky velkým zadostiučiněním. Řekli také, že do společného prostoru EU směřují cesty Česka a Slovenska, tedy států, které dříve tvořily jeden celek. Prezident Václav Klaus vzkázal, že respektuje rozhodnutí slovenských voličů hlasovat v referendu pro vstup do EU. Věří, že se voliči se rozhodli po zralé úvaze a zvážili všechna pro a proti. Češi budou o přistoupení k EU hlasovat 13. a 14. června.

Pro Evropu hlasoval i Mečiar
První den referenda o vstupu Slovenska do Evropské unie přišel hlasovat i opoziční vůdce Vladimír Mečiar.

"Dohoda zní, že celá naše rodina hlasuje pro," prohlásil expremiér, za jehož vlády byly přístupové rozhovory se Slovenskem přerušeny.

Mečiar hlasoval v místě svého někdejšího bydliště v centru slovenské metropole. Ve volební místnosti se ještě před začátkem hlasování vytvořila frontička penzistů "Tak to už se do té unie určitě dostaneme," zažertovala si jedna z čekajících.

Průzkumy slibovaly 60 až 70 procent voličů
O tom, jestli Slovensko vstoupí do sjednocené Evropy či ne, mohlo rozhodnout přes čtyři miliony voličů. Dostali jednoduchou otázku: "Souhlasíte s tím, aby se SR stala členským státem EU?"

Předreferendové průzkumy sice slibovaly 60 až 70 procent, ale křivka s blížícím se hlasováním klesala.

Navíc odhad účasti představuje nejzapeklitější problém. "Hlasovat určitě půjdu. Už proto, že se mi nechce před dovolenou měnit koruny na eura," prohlašuje třicátnice Zuzana a připomíná svou loňskou dovolenou ve Středomoří.

"Chtěl jsem jít, ale vykašlu se na to. Vždyť politici už vymysleli, jak se do unie dostat i bez nás," rozhořčuje se postarší vrátný, který naráží na spekulace právníků, že členství by šlo získat i v případě neplatného referenda.

Ústava prý referendum nepředepisuje a k ratifikaci smlouvy o přistoupení by stačila sněmovna a prezident. Takový vstup by byl "sice legální, ale nikoliv legitimní", jak varoval v deníku Sme politolog Michal Vašečka.

Eurohymna zněla maďarsky
Nudnou kampaň před referendem oživovaly jen "kiksy" jako "eurohymna", z níž se vyklubal starý maďarský hit bez autorských práv. Objevila se i fáma. Jeden šot varoval před rakouskými či českými vízy, pokud by SR zůstala před branami unie.

"Je to k zblití," rozhořčuje se padesátník Ján, pokoušející se o živobytí jako vědec, nad tím, že v kampani byli s to se "objímat" dokonce i tak zapřisáhlí nepřátelé jako expremiér Mečiar a exprezident Kováč.

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda odevzdal v Bratislavě hlas v referendu o vstupu země do EU. (16. května 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video